Skip to content Skip to footer

Serce boilera, czyli grzałka elektryczna

Gdy wyposażamy dom, często czeka nas wybór boilera. Łatwo jest nie docenić tego, jak ważne jest to dla naszego komfortu. Jeśli nie poświęcimy temu więcej uwagi, mogą czekać nas prysznice w zimnej wodzie.

Jak działa podgrzewacz?

Bojlery to w zasadzie duże baniaki z wodą wyposażone w grzałki elektryczne. Podgrzewają one wodę do określonej temperatury, a następnie utrzymują ją do czasu, gdy zdecydujemy się odkręcić kran. Wybierając podgrzewacz, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które będą miały znaczenie dla nas w trakcie użytkowania, czyli w zasadzie codziennie. Podstawa to pojemność, czyli ile wody będziemy mogli użyć naraz, oraz rodzaj izolacji, który wpływa na efektywność energetyczną. Pozostałe parametry, często zaniedbywane, to te którymi charakteryzuje się grzałka bojlerowa. To jednak ona jest najważniejszym elementem w podgrzewaczu. W trakcie wyboru podgrzewacza warto zadbać o odpowiednią grzałkę.

Moce i inne magiczne parametry

Jeśli wybieramy gotowy bojler ze sklepu, grzałka będzie w nim już zamontowana. W takim wypadku należy sprawdzić jej parametry, co może wcale nie być proste. Jeśli zdecydujemy się na zakup supermarketowy, możemy być zadowoleni, jeśli podana będzie moc. Ta podawana jest w watach, i zawiera się w zakresie od tysiąca do nawet ponad 10 tysięcy watów. Dla dwójki domowników 2-3 kilowaty bez problemu wystarczą, ale już większe rodziny mogą być niezadowolone. To dlatego, że pojemność bojlera wpływa tylko na to ile wody on zmagazynuje, ale już to jak szybko się ona nagrzeje, to zasługa mocy. Co ciekawe, grzałki wysokiej mocy niekoniecznie pobierają więcej prądu – po prostu będą krócej pracować. W lepszych bojlerach możemy spodziewać się, że podana będzie również temperatura pracy. Ta jest ważna w zależności od zastosowania. Może w domu nie jest potrzebna woda o temperaturze 90 stopni, ale nie raz okaże się, że specjalistyczne zastosowania to też wyższe wymagania. Dla większości osób 70-80 stopni to wystarczający górny zakres. Warto zwrócić też uwagę na dolną granicę, ale tylko jeśli planujemy często zostawiać bojler na mrozie – wtedy im niższa temperatura pracy, tym lepsza efektywność energetyczna. Znów, tego typu parametry są ważne w nietypowych zastosowaniach, ale warto przemyśleć czego możemy się spodziewać. Jeśli mamy możliwość wyboru osobno podgrzewacza i grzałki, wtedy znacznie wzrasta nam wachlarz możliwości. Dobre grzałki do bojlera produkowane są w Polsce, przez firmę Eliko. Za dobrą cenę możemy mieć gwarancję komfortowego, ciepłego prysznica!

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.egniazdka.pl/grzalki-c-45.html