Zimne, zapowietrzone kaloryfery to niestety problem wielu osób podczas sezonu grzewczego. Grzejnik taki jest niewydajny, a generuje większe koszty eksploatacji. Do tego może powodować hałas, a dzięki korozji doprowadzić do uszkodzenia instalacji. Dlatego też należy reagować i odpowietrzać nieustannie grzejniki. Jednak jak odpowietrzyć kaloryfer?
Pierwszy krok – przygotowania do odpowietrzania kaloryfera
Zapowietrzony kaloryfer to grzejnik, w którym pęcherzyki powietrza powodują nierównomierne rozprowadzenie ciepła. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy kaloryfer ma zamontowany odpowietrznik. Następnie, czy odpowietrznik jest ręczny czy automatyczny. Automatyczne nie wymagają ingerencji człowieka, działają samoczynnie. To niezwykle komfortowe, natomiast ręczny reguluje się za pomocą kluczy, śrubokrętu, czy wkrętaka płaskiego. Zdarza się, że dany grzejnik ma fabrycznie zainstalowany odpowietrznik i reguluje się go za pomocą specjalnego kluczyka. Odkręcanie ręczne zaworów powoduje wyciek wody, dlatego też należy mieć wiaderko lub miseczkę. Odpowietrzanie przeprowadza się, gdy instalacja grzewcza jest całkowicie wystudzona. Można także zakręcić tylko zawór grzejnikowy, co spowoduje wychłodzenie wody. Warto także zwiększyć ciśnienie w instalacji, by woda wypierała powietrze w górę.
Proces odpowietrzania kaloryfera
Proces odpowietrzania grzejnika trwa od kilku do kilkunastu minut, i można wykonać go samodzielnie. Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?Gdy mamy do czynienia z kaloryferem bez odpowietrznika, w pierwszej kolejności należy zakręcić termostat lub zawór zasilający. Następnie za pomocą klucza należy odkręcić śrubunek, syk i woda to sygnał, by go ponownie dokręcić. Przed dokręceniem woda powinna cieknąć spokojnym strumieniem, wtedy wiadomo że ciśnienie spadło. Po tym zabiegu ponownie odkręca się termostat lub zawór zasilający. Te nowsze grzejniki aluminiowe mają zazwyczaj zamontowane odpowietrzniki.
Jak odpowietrzyć kaloryfer aluminiowy z ręcznym odpowietrznikiem?
Najczęściej takie grzejniki królują w domach, dlatego też warto wiedzieć, jak je odpowietrzać. W pierwszej kolejności przekręcić termostat na zero, zawór grzejnika przestawić do pozycji w dół. Pod otwór zaworu należy położyć miskę na wodę, następnie za pomocą kluczyka przekręcić śrubę w białym kołnierzu. Wtedy powinien być słyszalny syk i zacząć lecieć woda. Gdy ciśnienie opadnie, woda poleci spokojnym strumieniem. Wtedy też można ponownie dokręcić śrubę. Czynność tą należy powtarzać, aż do odpowietrzenia kaloryfera.