Kiedy najlepiej zacząć planować oświetlenie w naszym mieszkaniu? Dobrze, gdyby stało się to już w fazie projektu, ale wtedy zazwyczaj jeszcze nie mamy konkretnej koncepcji i zazwyczaj zaczynamy myśleć o tym wtedy, gdy zjawia się elektryk. To dobra pora, aby zdecydować, gdzie zaplanować lampy wewnętrzne.
Rodzaje lamp wewnętrznych
Jest ich kilka podstawowych rodzajów, które na pewno wszystkim nam są dobrze znane. Najpopularniejsze są oczywiście lampy sufitowe i wiszące. Te pierwsze są najważniejszym elementem oświetlenia głównego, których zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia. Lampy wiszące zazwyczaj oświetlają już tylko jakiś wybrany obszar, np. wisząca lampa nad stołem kuchennym, a mogą także dzielić przestrzeń na strefy. Są to bardzo ważne elementy oświetlenia, ponieważ to one dają najwięcej światła, inne lampy wewnętrzne mogą pełnić już nieco inne funkcje.
Lampy stojące oraz lampy stołowe to bardzo często nie tylko dodatkowe źródło światła, ale także element dekoracyjny. Szczególnie możemy to powiedzieć o tych stołowych, które czasem są niezwykle ozdobne, oryginalne i utrzymane w określonym stylu, np. retro. Podobną funkcję pełnią lampy ścienne, np. kinkiety. Inny rodzaj stanowią jeszcze reflektory, spoty, systemy szynowe i oprawy wpuszczane.
Jak dobrać lampę wewnętrzną do pomieszczenia?
Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ nie każda lampa wewnętrzna nadaje się na przykład do kuchni czy salonu. W niektórych pomieszczeniach wystarczy tylko oświetlenie ogólne, a w innych dobrze wzbogacić je o strefowe, czy nawet akcentujące. Takim przykładem jest kuchnia, gdzie jedna lampa wisząca to zdecydowanie za mało, bo pozostaje nam blat, na którym przygotujemy posiłki, a jest on pogrążony w mroku.
Taką samą funkcję pełnią kinkiety nad lustrem w łazience, małe lampki przy schodach czy duża lampa stojąca przy fotelu, na którym mamy zwyczaj czytać książkę. Oprócz podziału pomieszczenia na strefy, które trzeba odpowiednio zagospodarować światłem, warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest żyrandol. Z naturalnych materiałów jak słomka czy papier nie sprawdzi się w kuchni czy łazience.
Lampy wewnętrzne dekoracyjne
Zupełnie inną funkcję pełnią lampy dekoracyjne. Owszem, oczekujemy od nich również, że będą dawały delikatne i subtelne światło, ale bardzo często stoją tylko po to, aby stanowić wyjątkową dekorację salonu.
Na szczególną uwagę zasługują lampy, których wykonanie to prawdziwe dzieła sztuki. Często są to również niezwykłe rękodzieła lub nawet zabytki czy przedmioty darzone szczególnym sentymentem i w tym również przejawia się ich wartość.