Czym się kierować przy wyborze środków do czyszczenia powierzchni? Dowiedz się, jakie produkty wybierać, a jakich unikać, a także jakie są proste, domowe sposoby na utrzymanie czystości.
Metody domowe
Codzienne sprzątanie ma na celu usunięcie kilku rodzajów zabrudzeń – kurzu, który po prostu usuwamy mechanicznie, różnego rodzaju plam, zazwyczaj pochodzących z jedzenia, oraz bakterii i innych drobnoustrojów. Regularnie myte powierzchnie, na przykład blaty w kuchni, na co dzień wystarczy przecierać czystą, ciepłą wodą.
Plamy, które nie rozpuszczają się w wodzie, to zazwyczaj zabrudzenia tłuste, które możemy rozpuścić używają wody z mydłem lub substancją o podobnym działaniu, albo możemy użyć do tego celu spirytusu, który również rozpuszcza tłuszcze. Olejki eteryczne, na przykład z drzewa herbacianego, cytrynowy lub miętowy, działają bakterio- i wirusobójczo, a ponadto odstraszają owady.
Duży wybór
Przy każdych zakupach stajemy przed półkami pełnymi niezliczonych rodzajów środków czystości, przeznaczonych do najróżniejszych rodzajów powierzchni i zabrudzeń. Dobrze jest pamiętać, że taki szczegółowy podział to głównie chwyt marketingowy – większość rzeczy możemy spokojnie umyć używając dobrej jakości płynu do mycia naczyń.
Możemy też coraz częściej natrafić na ekologiczne i naturalne środki do czyszczenia powierzchni, w coraz bardziej przystępnych cenach. Warto rozważyć używanie ich, zwłaszcza jeśli należymy do osób, które zużywają bardzo duże ilości środków czystości.
Postaw na eko
Chemiczne Środki do czyszczenia powierzchni są często oparte na substancjach o bardzo agresywnym działaniu, przez co wywołują silne alergie, podrażnienia skóry, a w przypadku ich kontaktu z oczami lub połknięcia, konieczność wizyty na pogotowiu. Skoro są szkodliwe dla nas, tak samo szkodzą innym organizmom, jeśli zanieczyszczą wodę lub glebę.
Natomiast środki do czyszczenia powierzchni o naturalnym składzie mają łagodniejsze działanie, a zawarte w nich substancje nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Ekologiczne środki czystości są też często produkowane w formie skoncentrowanej, dzięki czemu rzadziej musimy je uzupełniać.