Skip to content Skip to footer

Jak sauna fińska wpływa na Twoje zdrowie

Temperatura w saunie fińskiej może wahać się pomiędzy pięćdziesięcioma i dziewięćdziesięcioma stopniami Celsjusza. W praktyce jednak najbardziej optymalna jest temperatura około siedemdziesiąt pięć stopni Celsjusza. Nawet to brzmi dość ekstremalnie. Dlatego korzystanie z sauny nie polega na dłuższym przesiadywaniu w niej, ale na kilkuminutowych sesjach przerywanych zimnym prysznicem.

Właściwości pary w saunie fińskiej, czyli co to jest löyly

Przy tak wysokiej temperaturze, wilgotność powietrza jest bardzo niska i wynosi około piętnaście procent. Dlatego przebywając w saunie polewa się kamienie grzejące się w piecu ciepłą wodą. Woda, rzucona na rozgrzane kamienie szybko paruje wytwarzając coś, co odczuwane jest przez uczestników sauny jak silne uderzenie gorącego powietrza. Finowie nazywają tę gorącą parę löyly. Wdychanie löyly jest uznawane w Finlandii za kwintesencję relaksu w saunie.

Aromaterapia w saunie

Gorące powietrze dostaje się przez nozdrza do gardła i dalej do płuc, oczyszczając po drodze górne drogi oddechowe i zabijając gnieżdżące się tam bakterie i wirusy. To inhalacyjne doświadczenie można uatrakcyjnić. Sauna fińska do domu może wprowadzić prawdziwą aromaterapię, a to za sprawą zastosowania olejków aromatycznych.

Olejki dodaje się do wiadra z ciepłą wodą, którą polewa się rozgrzane kamienie. Zwykle wystarczy kilka kropel, choć zawsze trzeba dostosować ilość olejku do wielkości sauny. Olejki zapachowe w saunie to nie tylko dodatkowe doznania aromatyczne, ale konkretne efekty zdrowotne. Można stosować jeden rodzaj olejku lub mieszaninę kilku, ulubionych zapachów.

Jaki olejek wybrać do sauny

W saunie fińskiej najlepiej sprawdzą się olejki eteryczne, wśród których liderem jest olejek eukaliptusowy. Olejek eukaliptusowy pomoże zwalczyć przeziębienia, udrożni zatkany nos, przyniesie ulgę chorym na zapalenie zatok. Ogólnie zaś, wdychanie oparów z nutami eukaliptusa wzmacnia odporność organizmu.

Innymi popularnymi w saunie fińskiej olejkami są olejek cedrowy, sosnowy oraz wszystkie olejki cytrusowe. Olejek sosnowy, oprócz swojego orzeźwiającego, leśnego zapachu ma właściwości bakterio- i grzybobójcze, potrafi też działać przeciwbólowo. Substancje czynne zawarte w sośnie pobudzają krążenie krwi, a dzięki temu toksyny są szybkiej uwalniane z organizmu. Podsumowując, sauna fińska do domu nie tylko oznacza relaks w zasięgu ręki, ale także oferuje poprawę zdrowia i kondycji fizycznej.