Skip to content Skip to footer

Klej przewodzący prąd?

Uszkodzone obwody, ścieżki i styki można naprawić nie tylko przez lutowanie. Alternatywa to klej termoprzewodzący, który dzięki swoim właściwościom szybko i skutecznie naprawia awarie bez konieczności sięgania po lutownicę.

Kleje przewodzące – właściwości

Klej termoprzewodzący, określany także jako klej przewodzący czy po angielsku jako electronic glue, jest rodzajem kleju, który dzięki zawartości srebra wykazuje właściwości przewodzące prąd.

W sprzedaży można znaleźć kleje termoprzewodzące w dwóch wariantach:

– klej jednoskładnikowy
– klej dwuskładnikowy

Najprostszy w stosowaniu jest jednoskładnikowy klej przewodzący, który nie wymaga mieszania. Nakładany jest on na uszkodzone elementy z użyciem dołączonego pędzelka. Dwuskładnikowe kleje wymagają już zmieszania – dopiero wtedy uzyskują swoje właściwości. Są bardziej czasochłonne w przygotowaniu, ale nie tracą tak szybko swoich właściwości jak kleje jednoskładnikowe.

Przeznaczenie kleju przewodzącego prąd

Kleje przewodzące stosowane są powszechnie w różnych obszarach przemysłu, głównie do prowadzenia szybkich napraw uszkodzonych elementów elektronicznych. Sprawdzają się one również do użytku indywidualnego, gdy konieczne jest szybkie przywrócenie łączności pomiędzy zerwanymi ścieżkami elektronicznymi.

Za pomocą klejów przewodzących można naprawiać różne rodzaje uszkodzonych elementów, między innymi:
– systemy ogrzewania szyb
– tunery, odbiorniki radiowe i telewizyjne
– diody
– tranzystory
– części komputerowe
– silniki elektryczne

Klej termoprzewodzący – instrukcja użycia

Korzystanie z klejów przewodzących jest proste i wygodne. W sprzedaży można znaleźć gotowe zestawy naprawcze zawierające wszystkie elementy potrzebne do wykonania prac, na przykład naprawy uszkodzonego ogrzewania elektrycznego w szybach samochodowych.

Aby wykonać naprawę, w pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić miejsce nałożenia preparatu – powinno być ono suche oraz wolne od zanieczyszczeń. W następnej kolejności należy przygotować preparat, gdy ma on formę dwuskładnikową. Jednoskładnikowy można nakładać od razu.

W celu uzyskania odpowiedniej przewodności klej przewodzący należy nakładać na uszkodzone powierzchnie co najmniej 3 razy. Dokładne informacje dotyczące naprawy można znaleźć w instrukcji użytkownika.

Kleje przewodzące dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl