Skip to content Skip to footer

Co wpływa na cenę ekogroszku

Ceny większości produktów wzrastają z roku na rok. Jest to nieuniknione ze względu na wysoką inflację. Jednak jeśli chodzi o opał, jakim jest ekogroszek, nie tylko to ma znaczenie. Z artykułu dowiesz się jakie czynniki wpływają bezpośrednio na cenę ostateczną ekogroszku.

Sytuacja na rynkach międzynarodowych

To może zadziwić wiele osób, ale wielkość zapotrzebowania na węgiel w innych krajach np. w Chinach ma wpływ na cenę surowca w Polsce. Aktualnie gospodarka wschodnia jest mocno ożywiona po zahamowaniu w czasie pandemii, dlatego zużywa więcej energii.

To bezpośrednio wpływa na popyt węgla, z którego powstaje ekogroszek. Dlatego dostawca ekogroszku w Polsce musi wydać więcej pieniędzy, aby uzyskać towar do dalszej sprzedaży.

Aktualna dostępność

Ekonomia mówi, że cena zależy od popytu i podaży. Opał potrzebny jest w okresie grzewczym i mimo, że dostępny jest przez cały rok, właśnie wtedy większość osób decyduje się na zakup. Każdy dostawca ekogroszku ma pewne zapasy w swoich magazynach. Jednak kumulacja kupujących szybko potrafi je wyczerpać.

To powoduje wybicie się popytu nad podaż, a tym samym podnoszenie cen. W szczycie sezonu często bardzo trudno jest nabyć nowy asortyment, ponieważ jego transport jest utrudniony przez zimowe warunki atmosferyczne i wiążące się z nimi komplikacje na torach kolejowych. Dostawca ekogroszku musi zdążyć zaopatrzyć się w nowe zasoby opału, dlatego zwiększa jego cenę.

Dobra rada dla klientów

Jeśli chcesz mieć pewność, że niezbędny do ogrzania Twojego domu towar będzie dostępny i kupisz go po dobrej cenie, nie kupuj opału na ostatni moment. Wtedy każdy dostawca ekogroszku podnosi jego cenę. Takie są prawa rynku.

Chcąc korzystać z zniżek i częstych promocji powinieneś zapełniać swoją kotłownie wiosną lub latem. Wtedy ceny są najbardziej korzystne.

Pochodzenie surowca do produkcji

Często myślimy, że najlepiej jest kupować polski ekogroszek, bo skoro pochodzi z naszego kraju i nie musi być importowany, to jest tańszy. To błąd. Okazuje się, że o wiele korzystniej cenowo oraz jakościowo wychodzi zaopatrywanie się w towar pochodzący z Syberii. Ma on lepsze parametry spalania, a cena jest niższa ze względu na metodę wydobycia, tani transport i dofinansowanie dla rosyjskiego górnictwa.

Coraz więcej dostawców ekogroszku zdaje sobie z tego sprawę i korzysta z tej możliwości, tym samym oferując klientom lepszy towar.

Jak widzisz bardzo wiele czynników wpływa na cenę końcową ekogroszku. Warto mieć je na uwadze rozważając termin zakupu opału.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.