Skip to content Skip to footer

Komfort alergika, czyli kołdra antyalergiczna

Alergicy to szczególna grupa ludzi w każdym wieku, którzy muszą radzić sobie w otaczającej rzeczywistości tak, aby w znacznym stopniu unikać niebezpiecznych dla nich alergenów. Nie jest to łatwe, dlatego na rynku pojawiło się wiele produktów antyalergicznych, w tym między innymi kołdry. Jakie jest ich działanie?

Kołdra antyalergiczna, czyli jaka?

Tego rodzaju produkty mają za zadanie chronić swoich użytkowników przed alergenami, które znajdują się w powietrzu, w naszych mieszkaniach. Najczęściej chodzi oczywiście o kurz i roztocza, które się w nim znajdują wraz z szczególnie toksycznymi ich odchodami. Poza tym w kurzu obecne są także pyłki roślin i spaliny, które między innymi wpadają przez okna, pleśnie, grzyby i inne często bardzo dziwne i nieprzyjemne dodatki. Taka mieszanina może być bardzo dla alergika niebezpieczna. Kołdry antyalergiczne mają przede wszystkim minimalizować łapanie tych niebezpiecznych alergenów oraz same w sobie nie powinny uczulać. Często posiadają także wkłady antybakteryjne, pod wpływem których giną roztocza i bakterie.

Różne rodzaje wypełnień

Kołdra antyalergiczna może mieć bardzo różne wypełnienia. Są to materiały, które nie wywołują alergii, czyli są dla alergików całkowicie bezpieczne. Mogą one składać się z następujących materiałów: z puchu gęsiego, wełny merynosa, wełny kozy kaszmirskiej, wełny wielbłąda, jedwabiu, włókien bambusowych oraz włókien sztucznych jak na przykład mikrofibra. Kołdry wykonane z takich materiałów są lekkie, utrudniają zbieranie kurzu i zapewniają odpowiednią cyrkulację powierza. Spanie pod nimi jest bezpieczne i komfortowe. Takie objawy alergii jak kaszel, katar czy wysypki skórne są zdecydowanie bardziej zminimalizowane. Poza tym kołdry antyalergiczne mogą zwierać środki przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, które zachowują swoje właściwości nawet po kilkukrotnym praniu.

Jak dbać o higienę kołdry antyalergicznej?

Odpowiednia higiena jest niezmiernie ważna w przypadku chorób alergicznych. Pościel oraz kołdrę trzeba zdecydowanie znacznie częściej prać i to w wysokiej temperaturze. Roztocza giną dopiero w temperaturze powyżej 55 stopni C. Ważne jest więc, aby nasza kołdra antyalergiczna spełniała ten warunek i dopuszczalne było pranie jej w tak wysokiej temperaturze. Taką gwarancję dają nam między innymi atesty oraz certyfikaty, które każda kołdra antyalergiczna powinna posiadać.