Skip to content Skip to footer

Jak powinno się wybierać lampy dziecięce?

Podczas kupowania lamp dziecięcych wielu rodziców kieruje się przede wszystkim ich wyglądem i tym jak mocne generują one światło. Jak się jednak okazuje, cechy te choć ważne, to jednak nie są najważniejsze. Kluczowe jest bowiem to, aby określonego rodzaju funkcje dobierać do tego, w jaki wieku jest dziecko. Jak więc wybierać lampy dziecięce dla niemowlaków, a jak dla dzieci nieco już starszych?

Lampy dziecięce dla niemowlaków

Lampa dla dziecka w wieku niemowlęcym to dla wielu rodziców wielka niewiadoma. Nie wiedzą oni, czym taka lampka powinna się charakteryzować, a także czego lepiej w niej unikać. Jak to więc przedstawia się w szczegółach?

Wybierając taką lampkę dla dziecka, przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie musi się ona charakteryzować dużą mocą. Dziecko przecież nie będzie jej wykorzystywało do czytania czy też do nauki. Co więcej, powinno się unikać lampek, które będą skupiały światło w jednym kierunku, ponieważ może to oślepiać dziecko. To, co jest ważne w takiej lampce, to aby posiadała ona rozproszone delikatne światło, a także dawała się powiesić z dala od dłoni dziecka.

Jaką lampkę kupić dla przedszkolaka?

Zupełnie innego rodzaju lampkę dziecięcą powinno się kupować dla malucha nieco już większego, który np. chodzi do przedszkola. W tym wypadku trzeba postawić przede wszystkim na odpowiedni rodzaj światła, a także na właściwą funkcjonalność takiej lampki. O czym konkretnie mowa?

Przede wszystkim na samym początku dowiedzieć się trzeba, jakiej barwy powinno być światło z takiej lampki. Jeśli ma ona pełnić funkcje oświetlenia przestrzeni do nauki, to lepiej trzymać się barwy zimniejszej lub też naturalnej. Jeśli natomiast ma to być lampka używana przy łóżku np. do ułatwienia dziecku zasypiania, to zdecydowanie lepiej wybrać model ciepły.

Kolejną bardzo ważną sprawą w przypadku takiej lampki jest to, jakie będzie ona miała dodatkowe funkcje. Dobrym pomysłem, jest funkcja przyciemniania takiej lampki np. z pilota. Co więcej, poleca się wybranie modelu, który będzie miał czujnik ruchu.