Skip to content Skip to footer

Jak wybrać lampę w stylu retro do salonu?

Wnętrza w stylu retro wpasowują się w gust miłośników przytulności. Zachwycają swoją naturalnością łączoną z mocnymi zdobieniami, chociażby ultra dekoracyjnymi żyrandolami retro, które są fajną przeciwwagą dla wszechobecnego teraz minimalizmu. Tworząc nieco rustykalny salon, dasz swojemu domostwu wyjątkowo ciepłe miejsce do odpoczynku. W utworzeniu tej przestrzeni pomogą ci lampy retro. Salon retro koniecznie musi je zawierać.

Postaw na jakość połączoną z dekoracyjnością

Lampy w stylu retro nie są dokładnie tym samym co lampy, które spotykaliśmy w domach i mieszkaniach jeszcze kilkadziesiąt lat temu i z tego warto zdać sobie sprawę. Pod względem wyglądu mogą w ogóle się od nich nie różnić, ale pod względem sposobu i jakości wykonania – jak najbardziej tak. Teraz producenci oświetlenia starają się zapewniać wszystkim swoim produktom maksymalną wytrzymałość i długowieczność. Najlepsze marki nie pozwolą sobie na produkcję lamp retro z plastiku i to pomimo tego, że ten plastik rzeczywiście był używany dawniej na potęgę.

Bardziej ekskluzywne Żyrandole retro będą zawierać w sobie sporo szkła, a nawet i pewną ilość kryształów, które staną się ich wyjątkowymi akcentami pięknie odbijającymi światło. W lampach retro często wykorzystuje się również mosiądz oraz ceramikę. Nowocześniejszy metal też jest w nich wskazany. Może on wejść w rolę uchwytu, na którym żyrandole retro zostaną zawieszone.

Funkcjonalność też jest ważna

Błędem jest jednak uznawanie wyglądu za sprawę pierwszorzędną, bo choć chcesz oczywiście, by lampa retro wybierana do salonu była ładna i zdobiła ten salon, musisz również dążyć do wybrania czegoś, co w tym pomieszczeniu będzie właściwie się sprawdzać. Funkcjonalność to podstawowa cecha wszystkich wartościowych lamp. A każda lampa może się nią pochwalić, bo jej użyteczność nie zależy wcale od jej typu, a od tego, czy zostanie ona dobrze dopasowana do pomieszczenia.

Lampy retro dobierane do salonów często muszą spełniać różne funkcje w różnym czasie. Z tego względu dobrze by było pomyśleć o zakupie tych wiszących, aczkolwiek dających ci dostęp do regulacji ich wysokości. Zmieniając sposób zawieszenia, jesteś w stanie jeszcze lepiej doświetlić wybraną przestrzeń, by później znów zaczepić lampę niemalże przy suficie. Tego typu lampy w stylu retro znakomicie sprawdzają się nad stołami. Jeżeli więc twój salon jest jednocześnie jadalnią albo masz w nim przynajmniej stolik kawowy, jak najbardziej o czymś takim powinieneś pomyśleć.