Skip to content Skip to footer

Na jaką wiatę ogrodową warto się zdecydować?

Jeśli chce się stworzyć w ogrodzie miejsce, w którym będzie można przyjemnie spędzić wolny czas warto pomyśleć i wiatach ogrodowych. Odpowiednio zaplanowane mogą posłużyć odpoczywaniu, spożywaniu posiłków czy organizowaniu imprez. Przeznaczenie wiat ogrodowych zależy od wybranego typu konstrukcji.

Altana z drewna

Drewno jest nadal jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych wykorzystywanych do wykonywania elementów ogrodu. Atutem drewnianych elementów stosowanych w ogrodzie jest możliwość tworzenia przy ich wykorzystaniu naturalnych miejsc wypoczynkowych. Natomiast ważne jest zdecydowanie się na odpowiednie rodzaj drewna do wykonania altan. Jeśli wiaty ogrodowe mają być trwalsze wówczas warto pomyśleć o drewnie z modrzewiu. Lżejsze konstrukcje można wykonać z jodły czy świerku. Gdy można pozwolić sobie na wydanie większych środków finansowych na wykonanie wiat ogrodowych wówczas można postawić na drewno egzotyczne. Gatunki drewna egzotycznego są w stanie zapewnić większą odporność na trudne warunki atmosferyczne. Natomiast wiaty ogrodowe z polskich gatunków drewna muszą być impregnowane, jeśli mają zapewnić odpowiedni poziom trwałości.

Kształt altany

Nie bez znaczenia przy konstruowaniu wiat ogrodowych jest określenie odpowiednich wymiarów. Jeśli wiata ogrodowa ma służyć jedynie spożywaniu posiłków rodzinnych wówczas wystarczająca może być powierzchnia pięciu metrów kwadratowych. Gdy planuje się przeznaczyć wiaty ogrodowe na imprezy wówczas powierzchnia powinna wynosić powyżej ośmiu metrów kwadratowych, co pozwala na zorganizowane w takiej wiacie imprezy nawet dla dziesięciu osób. Decydować można się na wykonanie wiat ogrodowych w różnych kształtach. Pozwala to dopasować ich wygląd do stylistyki ogrodu. Wiaty mogą mieć kształt:
– kwadratowy
– prostokątny
– ośmiokątny
– sześciokątny.

Fundamenty przy wiatach ogrodowych

Jeśli konstruuje się lekkie wiaty drewniane wówczas wykonanie betonowych stopy fundamentowej będzie wystarczające. Takie fundamenty powinny znaleźć się na głębokości około osiemdziesięciu centymetrów w ziemi. Przy decydowaniu się na ciężkie pod kątem konstrukcyjnym altany wówczas trzeba wykonać trwalsze fundamenty. Jest to niezbędne, jeśli wiata jest oszklona, czy posiada dach wykonany z ceramicznych dachówek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw