Skip to content Skip to footer

Nowoczesne okna pasywne

Bardzo wielu Polaków decyduje się na jedno z największych przedsięwzięć w życiu, czyli budowę domu. Chociaż marzenie o posiadaniu własnego domku jednorodzinnego to marzenie kosztowne, często wymagające wyrzeczeń finansowych przez wiele kolejnych lat, w naszym kraju własny dom to coś więcej. To oaza bezpieczeństwa, kojarząca się ze spokojem i szczęściem rodzinnym.

Budowa domu czyli wielkie przedsięwzięcie

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie finansowe, a jednym z etapów i wydatków, jest wybór stolarki okiennej. Każdy inwestor doskonale wie o tym, że wybór okien to ogromnie ważna decyzja. Na rynku istnieje wielu różnych producentów, którzy oferują przeróżne okna. Sprawdzając ceny w kilku źródłach można miło się zaskoczyć – podobne okna mogą kosztować nawet o kilka lub kilkanaście tysięcy mniej. Warto zatem zrobić bardzo duże research, zanim wybierze się konkretnego dostawcą okiem. Trzeba przemyśleć również klasę okien, jakie zostaną wprawione do domu. Jedna z najnowocześniejszych propozycji to okna pasywne, które są dedykowane do współczesnych domów pasywnych.

Czym są okna pasywne

Okna pasywne to jedne z najbardziej nowoczesnych okien na rynku. Aby okna danego producenta mogły być nazwane oknami pasywnymi, muszą spełniać naprawdę bardzo wyśrubowane standardy związane między innymi z samą budową profilu okiennego oraz sposobem oszklenia. Okna pasywne są droższe od pozostałych okien, to zatem znacznie większa inwestycja. Opłaca się ona w domach budowanych zgodnie z zasadami budownictwa pasywnego. To domy niezwykle ciepłe i energooszczędne, które będą ogrzewane za pomocą alternatywnych metod, takich jak na przykład panele słoneczne czy panele grzewcze na prąd. Warto zatem przemyśleć, czy okna pasywne do danego domu to dobra inwestycja. Jeżeli pragnie się wymienić okna na nowe w starym budownictwie, może się to zwyczajnie nie opłacać.

Kiedy zwróci się inwestycja w okna tego typu

Kupując okna nazywane pasywnymi, należy zwrócić uwagę na parametr, jakim jest współczynnik przenikalności. W oknach pasywnych są bardzo wyśrubowane standardy dotyczące tego, ile ciepła może przez nie uciekać. Inwestycja w okna pasywne zwróci się najprawdopodobniej dopiero po kilku latach, oczywiście w przypadku domów pasywnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.