Skip to content Skip to footer

Standardowe i dedykowane wiaty przystankowe

Przystanki autobusowe nie muszą być nudne. Tym hasłem reklamuje się wiele firm profesjonalnie zajmujących się wykonywaniem zadaszeń przystankowych. Wiele przedsiębiorstw deklaruje nieszablonowe podejście do tematu wiat przystankowych, co sprawia, że miejskie otoczenie zyskuje nowoczesnego i designerskiego wyglądu. Projekty przystanków są często optymalnie dostosowane do potrzeb współczesnego klienta, a co za tym idzie, zwiększają atrakcyjność miejskiej architektury.

Standardowe wiaty przystankowe

Każde zadaszenie przystankowe posiada wiatę, która stanowi osłonę przed deszczem i śniegiem. Standardowe wiaty przystankowe posiadają stabilną konstrukcję wykonaną zazwyczaj z profili stalowych lub aluminiowych, lakierowanych proszkowo. Dach przystanków jest zwykle w kształcie płaskiego łuku. Ściany zadaszeń przystankowych wypełnione są szkłem hartowanym lub blachą trapezową. Dodatkowym wyposażeniem przystanków są drewniane lub aluminiowe ławki oraz kosze na śmieci, które często można spotkać w miejskich przystankach autobusowych. Innym przykładem standardowej wiaty przystankowej jest wiata bez ścian bocznych. Ten model doskonale nadaje się do miejsc bardzo zatłoczonych lub narażonych na działanie wandali. Stabilna konstrukcja wykonana jest ze stalowych rur, natomiast dach tworzony jest z aluminiowych kształtowników.

Wiaty dedykowane

Dedykowane zadaszenie przystankowe charakteryzuje się możliwością stworzenia własnego, oryginalnego projektu przystanku. Wszystkie elementy wiaty mogą być indywidualnie dostosowane do potrzeb oraz wymagań klienta. Ławki mocowane we wnętrzu przystanku mogą być kształtowane w dowolny sposób, a całość konstrukcji może być stylizowana na retro, modern czy styl miejski.

Wiata przystankowa połączona z wiatą rowerową

Coraz bardziej popularnym sposobem transportu staje się dojazd do przystanku samochodem lub rowerem i dalsza podróż środkiem komunikacji miejskiej. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnych podróżnych, producenci wiat przystankowych proponują połączenie wiaty przystankowej z wiatą rowerową. To idealnie rozwiązanie np. dla dzieci, które jadąc do szkoły pozostawiają na dłuższy czas rower na przystanku. Konstrukcja taka posiada osobną przestrzeń dla podróżnych czekających na autobus oraz przestrzeń przeznaczoną na przechowywanie rowerów. Konstrukcja taka wykonana jest ze stalowych profili oraz dachu w kształcie płaskiego łuku. Ściany mogą być wypełnione szkłem hartowanym lub blachą trapezową, a na tylnej ścianie przystanku zamontowana jest ławka.

Źródło: https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/wiaty-przystankowe/