Skip to content Skip to footer

Trytytki – opaski zaciskowe o wielu zastosowaniach

Trytytki to opaski, które mają tak szerokie zastosowanie, że są nawet obiektem żartów, a w internecie znajdują się zdjęcia bardzo nietypowych zastosowań. Mało tego, opaska ta ma wiele różnych nazw, między innymi zipka, krawatka kablowa, ziperek czy trytka. Wielość nazw również świadczy o tym, jak powszechne jest to urządzenie. Można ją kupić w wielu miejscach, jest używana w wielu miejscach, a jej zastosowanie jest niezwykle szerokie. Może służyć do bardzo profesjonalnych zastosowań, a może również być użyta do doraźnej naprawy zepsutej rzeczy. Ogólnie rzecz ujmując, stosowana jest wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba połączenia ze sobą dwóch przedmiotów czy obiektów.

Gdzie kupować opaski zaciskowe?

Obecnie opaska na kable, jak jest również nazywana z racji pierwotnego i najczęstszego zastosowania, jest tak powszechną rzeczą, że jest dostępna w wielu różnych miejscach. Można ją kupić w marketach i sklepach budowlanych, sklepach i hurtowaniach elektrycznych, a nawet w zwykłych hipermarketach. Fachowcy, szczególnie elektrycy oraz monterzy różnorakich instalacji kablowych powinni jednak zaopatrywać się w sklepach, gdzie wybór, a przede wszystkim jakość trytytek jest odpowiednia, że będą one się trzymać długo. Warto zajrzeć do sklepów internetowych, jak choćby e-electro.pl, gdzie wybór będzie na tyle duży, że każdy fachowiec znajdzie opaski o odpowiedniej długości, szerokości, a przede wszystkim jakości.

Opaska zaciskowa i jej rodzaje

Trytytki mają różne parametry tak, aby pasować do wszelkich możliwych zastosowań. Można je wybrać pod względem:

– długości,
– koloru,
– szerokości.

Dzięki temu opaski można dopasować do konkretnego zastosowania bez potrzeby odcinania zbyt długiego jej kawałka, a także pod względem wytrzymałości. Niektóre większe egzemplarze mają możliwość łatwego rozpięcia bez potrzeby rozcinania i niszczenia całej opaski. Fachowcy z branży elektrycznej czy informatycznej, którzy na co dzień używają ich w dużych ilościach, mogą zakupić specjalny przyrząd, który zaciska automatycznie opaskę z odpowiednią siłą i dodatkowo odcina jej zbędny kawałek.

Trytytka – pochodzenie i zastosowanie

Zapewne mało kto wie, skąd się wzięły opaski na kable zwane trytytkami. A zostały one wynalezione w połowie dwudziestego wieku w USA. Początkowo były wykonywane z metalu, a służyły do wiązania kabli w samolotach. Ich początkowe zastosowanie również i dziś jest najbardziej powszechnie. Dzięki opaskom zaciskowym można zapanować nad dużą ilością kabli, czy to w profesjonalnych instalacjach, czy w domu. Poza wiązaniem kabli służą one do mocowania rozmaitych przedmiotów.