Skip to content Skip to footer

W jaki sposób można wykonać montaż sauny w domu?

Jak wiadomo posiadanie własnej sauny w domu jest marzeniem zdecydowanej większości osób. Należy zdawać sobie sprawę, że postawianie sauny nie tylko nie wymaga ogromnej powierzchni, ale również skomplikowanych prac budowlanych. W jaki sposób można wykonać montaż sauny?

Kiedy jest najlepszy moment na saunę?

Rekomendowane jest zdecydowanie się na saunę w momencie, gdy będzie powstawał projekt domu. Możliwe jest wtedy bowiem właściwe zaplanowanie lokalizacji pomieszczenia wypoczynkowego czy natrysku.

Decyzję o montażu sauny można także podjąć w trakcie remontu. Wystarczy zaadaptować jedno z pomieszczeń na saunę.

Czy można samodzielnie wykonać montaż sauny?

Saunę można w domu zainstalować samodzielnie bez żadnego problemu. Obecnie dostępne są bowiem na rynku zestawy, które zawierają wszystkie konieczne materiały, do których należy zaliczyć izolację, elementy konstrukcji szkieletowej, panele wykończeniowe, listwy montażowe, śruby, gwoździe. Warto również wiedzieć, że osobie doświadczonej zamontowanie wspomnianego zestawu nie powinno zając więcej niż trzy dni.

Saunę może również zainstalować profesjonalna firma. Oczywiście należy spodziewać się wyższego kosztu, jednak klient otrzyma gwarancję producenta zarówno na osprzęt, jak i saunę. Firmy specjalizujące się w sprzedaży saun mają w swojej ofercie sauny budowane na miejscu, a także sauny prefabrykowane.

Należy zdawać sobie sprawę, że sauna prefabrykowana może być zmontowana z gotowych elementów, które są dostępne w sprzedaży, a także przygotowana zgodnie z indywidualnym projektem klienta.

Z jakiego materiału wykonana jest sauna?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wewnętrzne ściany kabiny przeważnie wykładane są drewnianymi panelami, które mają grubość przynajmniej 12 mm. Warto pamiętać, aby drewno miało możliwie, jak najmniej sęków. Nie może zawierać także dużo żywicy.

Ponadto godny uwagi jest również fakt, że sauny w zdecydowanej większości przypadków budowane są z jodły kanadyjskiej, ze świerku skandynawskiego czy z drewna osikowego. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się aluminium i szkło. Warto również wiedzieć, że od zewnątrz kabina może być wykończona praktycznie dowolnym materiałem.

Motaż saun oferuje firma Megiw.