Skip to content Skip to footer

Wybór opraw oświetleniowych

Oprawy oświetleniowe służą do zamocowania źródła światła. Obecnie na rynku dostępne są innowacyjne, elektryczne oprawy dostosowane do nowoczesnych źródeł światła. Warto zatem wiedzieć jakie dokładnie oprawy oświetleniowe oferuje rynek i czym kierować się przy ich wyborze.

Czym są oprawy oświetleniowe?

Jak wspomniano, oprawy oświetleniowe służą do zamocowania jednego bądź kilku źródeł światła. Oprócz tego służą do połączenia źródła światła z instalacją elektryczną. Dobre oprawy oświetleniowe powinny gwarantować trwałość zamocowania, a jednocześnie powinny był łatwe w montażu i demontażu. Jest to ważne w przypadku konieczności wymiany zużytego źródła światła. Oprawy oświetleniowe odpowiadają także za nadanie właściwego kierunku strumieniowi światła.

Oprawy oświetleniowe spełniają jeszcze jedną ważną funkcję. Zabezpieczają źródło światła przed uszkodzeniem. Niezabezpieczone źródło światła może bowiem stanowić niebezpieczeństwo. Dlatego każdy renomowany producent opraw oświetleniowych szczególną uwagę zwraca na aspekt bezpieczeństwa swoich produktów.

Oprawy oświetleniowe a bezpieczeństwo

Oprawy oświetleniowe muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Wewnątrz pomieszczeń nie jest to trudne. Źródła światła są bowiem w takim przypadku głównie narażone jedynie na uszkodzenia mechaniczne. Inaczej jest w przypadku oświetlenia zewnętrznego.

Na zewnątrz źródło światła narażone może być na wilgoć, opady deszczu, kurz czy różnego rodzaju pyły. Oznacza to, że kupując oprawy oświetleniowe na zewnątrz zawsze wybierać należy takie produkty, które specjalnie dostosowane są do warunków zewnętrznych.

Ledowe oprawy oświetleniowe

Coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie ledowe. Dlatego niejeden producent opraw oświetleniowych posiada w swojej ofercie oprawy LED. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim oprawy ledowe zużywają bardzo mało energii elektrycznej, a przy tym są bardzo wydajne.

Trzeba jednak pamiętać, aby do oświetlenia ledowego wybierać oprawy, które są do tego przystosowane. Ważne jest, aby takie oprawy wykonane były z bezpiecznych materiałów. W innym wypadku oprawy mogą ulegać częstym awariom.