Skip to content Skip to footer

Zanim rozpoczniesz wiercenie w betonie… Kilka niezawodnych porad

Beton jest materiałem, w którym ze względu na jego właściwości bardzo trudno wykonywać jakiekolwiek prace. Z pewnością nie należy on do materiałów kruchych, lecz raczej dość odpornych na oddziaływania zewnętrzne. Co więcej – charakteryzuje się on bardzo dużą gęstością, co wpływa zarówno na skuteczność jak również na bezpieczeństwo wykonywanych „przy nim” prac.

Zanim rozpoczniesz wiercenie w betonie…

Poniżej przedstawiamy kilka niezawodnych porad, które znacznie powinny Ci uprościć prace związane z wierceniem w betonie. Dzięki nim czynność ta będzie o wiele bezpieczniejsza dla Ciebie i znajdujących się wokoło osób. Pamiętaj też, że niektóre porady sprawią, że wiercenie otworów w betonie będzie odbywać się o wiele szybciej…

Osłona to podstawa!

Pierwsza rzecz o której warto pamiętać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac „w betonie”, to odpowiednie zabezpieczenie oczu. Doskonale sprawdzą się tutaj standardowe okulary plastikowe o podwyższonej wytrzymałości. Nie zapominajmy o tym, by dokładnie przylegały one do powierzchni twarzy.

Sprawdź przewody…

Chyba nie chcesz, by wiercenie otworów w betonie zakończyło się… przewierceniem kabli zasilających instalację elektryczną w Twoim domu. Żeby tego uniknąć, najlepiej wykonać prosty pomiar czujnikami pola elektromagnetycznego, generowanego przez znajdujące się wewnątrz ściany kable. Można to zrobić bardzo łatwo za pomocą prostych urządzeń sygnalizacyjnych (czujniki Halla).

Sprawdź sprzęt

Nie zapomina o tym, by starannie sprawdzić sprzęt, przy pomocy którego będziesz pracował. Dotyczy to zarówno samej wiertarki (warto ją przetestować na mniej wymagającym materiale), wierteł (przeanalizuj, czy nie są one stępione) a także kabli zasilających (czy izolacja nie jest uszkodzona, czy kabel „łączy” itd. Może i są to proste i banalne czynności, ale mogą one zadecydować o Twoim życiu.

Zabezpiecz ścianę

Wiercenie otworów w betonie pokrytym np tapetą, może spowodować zabrudzenie znacznej jej powierzchni chyba, że wynajmiesz do tego firme http://wierceniebetonu.com/. Zjawisko to można z łatwością ograniczyć, na przykład przyklejając zwykłe torebki bezpośrednio pod wierconym otworem. W ten sposób nie tylko ochronimy dywan przed zabrudzeniami, ale też – powierzchnię ściany. Zwłaszcza, że jej późniejsze oczyszczenie będzie bardzo trudne.