Skip to content Skip to footer

Jak samodzielnie pomalować salon?

Zmiana wystroju mieszkania wcale nie musi oznaczać ekstremalnie wysokich kosztów. Wiele prac można wykonać samodzielnie, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania. Nie wiesz, jak pomalować salon bez pomocy fachowców? Skorzystaj z poniższych wskazówek, które z pewnością ułatwią realizację zadania. Ważne jest to, aby wykazać się rzetelnością oraz cierpliwością.

Wybierz odpowiednią farbę

Zastanawiasz się, jak pomalować salon? Pierwszym krokiem jest wybór oraz zakup odpowiedniej farby. Ważne jest to, aby posiadała ona dobre parametry użytkowe. Nie może blaknąć pod wpływem promieniowania słonecznego. Dobrze, jeśli z jej powierzchni można bez większych trudności usunąć powstałe zabrudzenia. Warto jest pamiętać, że salon to pomieszczenie intensywnie użytkowane, a więc dość łatwo o zabrudzenia i inne niedoskonałości.

Dobrą opcją wydaje się być farba lateksowa. Ważne jest to, aby obliczyć, ile produktu będziemy potrzebować. Zazwyczaj niezbędne jest nałożenie dwóch warstw. Należy także zaopatrzyć się w farbę gruntującą. Oprócz tego potrzebne są rozmaite akcesoria m.in. szpachelka, wałek, pędzle, podkładka do mieszania farb, folia i taśma ochronna.

Zabezpiecz wnętrze

Przed przystąpieniem do pracy należy w sposób kompleksowy zabezpieczyć wnętrze. Jest to konieczne do tego, aby zminimalizować ryzyko zniszczenia mebli, podłogi, czy też innych elementów. Warto wynieść z salonu wszystkie elementy, które można przenieść. Pozostałe należy dokładnie zabezpieczyć za pomocą folii oraz taśmy malarskiej. Nie należy zapominać o detalach.

Szczególną uwagą warto zwrócić na listwy podłogowe, czy też kontakty. Mogą one ulec przypadkowemu zachlapaniu farbą. Oczyszczenie wspomnianych powierzchni nie jest łatwe.

Postępuj zgodnie z instrukcją

Nie masz pojęcia, jak pomalować salon? Wystarczy stosować się do poniższych zaleceń. Oczywiście ważne jest to, aby sprawdzić instrukcje znajdujące się na produktach do malowania. Można tam znaleźć m.in. czas wysychania.

1. Pierwszym krokiem jest usunięcie starej farby. Możne zedrzeć ją szpachelką, a następnie doprowadzić powierzchnię do pełnej gładkości poprzez szlifowanie.

2. Następnie nakładamy farbę gruntującą, która będzie stanowić bazę.

3. Kolejnym krokiem jest nałożenie koloru. Może okazać się, że jedna warstwa to zbyt mało. W takim przypadku należy odczekać określony czas (zwykle 12 lub 24 godziny), a następnie ponownie pomalować pomieszczenie.

To, czy używamy wałka, czy pędzla jest kwestią bardzo indywidualną. Ważne jest to, aby równomiernie rozprowadzać farbę i nie dopuścić do powstania zacieków. Nie zapominajmy, że niedociągnięcia są najbardziej widoczne po całkowitym wyschnięciu powierzchni.