Wśród profesjonalnych produktów używanych do spajania różnych powierzchni, jednym z niezbędnych w wielu zastosowaniach klejów jest klej anaerobowy. Dzięki specyficznym właściwościom i dobrej cenie stanowi często wybierane rozwiązanie zarówno w warsztatach przydomowych, jak i licznych punktach naprawczych.
Właściwości kleju anaerobowego
Właściwe wykorzystanie kleju anaerobowego jest możliwe po poznaniu jego charakterystycznych cech. Ten produkt służy głównie do łączenia metali, dlatego też często stanowi podstawowy wybór przy pracach ślusarskich lub we wszelkich warsztatach realizujących naprawy.
Zamiast wymieniać część w samochodzie czy element instalacji hydraulicznej, można skorzystać z tego mocnego kleju. W opakowaniu utrzymuje się w postaci płynnej, dlatego też jest łatwy do użycia niezależnie od typu powierzchni.
Działanie
Ciekawą właściwością jest to, że klej anaerobowy nie działa od razu. Żeby powierzchnie zostały trwale sklejone, trzeba ściśle je złączyć, co odcina dostęp tlenu i dopiero to uruchamia twardnienie kleju. Reakcja jest szybsza, gdy klej użyty zostanie na elementach metalowych. Gdy wszystko przebiegnie właściwie, powstaje twarda, szczelna spoina, gwarantująca trwałą naprawę przedmiotu.
Wybór kleju anaerobowego jest najbardziej trafiony w przypadku powierzchni z tego samego metalu lub różnych, aczkolwiek często wykorzystuje się też przy połączeniach z gumą lub szkłem. Istotną kwestią jest to, jak dobrze utwardzona spoina przyklei się do powierzchni danego typu i jak szczelne będzie finalne połączenie.
Gdzie stosuje się ten rodzaj kleju?
Ten silny klej używany jest powszechnie w zastosowaniach przemysłowych, np. w mechanice i hydraulice. Może służyć przy naprawach niewielkich uszkodzeń w różnych instalacjach, kiedy nie ma możliwości lub potrzeby dokonywania całkowitej wymiany bądź remontu. Klej anaerobowy powinien znaleźć się w każdym warsztacie czy nawet garażu. Uważany jest za bardzo uniwersalny i do tego raczej prosty w użyciu.
Jest dobrym rozwiązaniem w związku z chęcią uszczelnienia jakiegokolwiek elementu czy zespolenia dwóch części. Warstwa kleju działa jak uszczelka, więc np. w hydraulice nie trzeba od razu montować dodatkowych uszczelek, tylko polegać na powstałej spoinie. Klej tego rodzaju doskonale izoluje i nie ma znaczenia, czy sklejone powierzchnie będą miały styczność z cieczami czy gazami. W sprzedaży są różne wersje produktu, różniące się siłą działania, dlatego też można dobrać zakup pod kątem konkretnych potrzeb (warto mieć na stanie silniejsze i słabsze kleje).