Skip to content Skip to footer

Piękne i niedrogie lampy do salonu: co wybrać?

Piękny salon to wnętrze urządzone w jednolitym stylu, mogące się pochwalić ciekawymi meblami i pasującymi do nich dodatkami. Błędem jest jednak pomijanie tak ważnej kwestii, jak oświetlenie. Od tego, jakie lampy pojawią się w tym wnętrzu, zależy jego ostateczny wygląd. O czym należy pamiętać?

Tradycja czy nowoczesność?

Nowoczesne salony, kuszące minimalizmem i prostymi meblami, cieszą się coraz większym powodzeniem. Z myślą o takich osobach powstają zestawy tanich lamp sufitowych i bocznych, wyróżniających się prostą firmą, nietypowymi kształtami oraz ciekawą kolorystyką. Wciąż nie brak jednak i takich osób, które stawiają na tradycyjny styl, w którym żyrandole sprawdzają się o wiele lepiej. Dla takich osób sklepy pełne tanich lamp kuszących ozdobnymi kloszami to ważne miejsca, w których mogą znaleźć wiele ciekawych dodatków do swych mieszkań.

Główne źródło światła: żyrandol czy lampa?

W salonie, podobnie jak w każdym innym wnętrzu, bardzo ważną rolę odgrywa główne źródło światła. Tanie lampy sufitowe lub tanie żyrandole, zawieszone w centralnej części salonu, pozwalają oświetlić całe wnętrze, a przy okazji stają się jego wspaniałą ozdobą. O czym warto pamiętać przy ich wyborze? Bez względu na to, czy postawimy na nowoczesną lampę sufitową, czy na stylowy żyrandol, ważne jest jedno: główna lampa musi być swym stylem możliwie jak najlepiej dopasowana do charakteru pomieszczenia. Na szczęście wybór w sklepach jest ogromny, zatem bez problemu można znaleźć piękne żyrandole w stylu klasycznym lub tanie lampy sufitowe, kuszące nowoczesnymi formami.

Dodatkowe źródła światła

Obok tanich lamp głównych, pozwalających na oświetlenie całego salonu, ważnym dodatkiem są tanie lampy boczne: lampy stojące lub kinkiety, dzięki którym można oświetlić dodatkowo miejsce przy fotelu lub kanapie. Dzięki takim lampom, w salonie można spędzać czas m.in. na czytaniu książek lub na przeglądaniu prasy. Dobrym uzupełnieniem dla tanich lamp sufitowych oraz żyrandoli mogą się też okazać małe lampki, montowane przy najważniejszych półkach lub w pobliżu obrazów zawieszonych na ścianie. Takie rozwiązanie jest często stosowane tam, gdzie światło ma odgrywać rolę dekoracyjną i pomagać w wyróżnieniu poszczególnych dekoracji.

Dobre oświetlenie salonu nie musi oznaczać wielkich wydatków. W sklepach nie brak tanich lamp, dzięki którym możemy stworzyć ciekawą aranżację w tym pomieszczeniu. Wystarczy odpowiednio dopasować tanie żyrandole i boczne lampy do stylu mebli, by osiągnąć wspaniałe rezultaty.