Skip to content Skip to footer

Do czego potrzebne są blachy trapezowe?

Od lat pokrycia naszych dachów ewoluują. W każdym sezonie można spotkać innowacyjne rozwiązania, które mają szanse utrzymać się na rynku odrobinę dłużej. Są jednak również takie, które mimo upływu lat wciąż są szeroko wykorzystywane. Mowa tutaj, chociażby o blachach trapezowych, które pokrywają nasze dachy od lat, a mimo tego wciąż są bardzo popularne.

Gdzie znajdziemy blachy trapezowe?

W dzisiejszych czasach wykorzystuje się je głównie w przypadku zabudowy niemieszkalnej. Są to dachy warsztatów, garaży — choć uogólnić to można po prostu do zabudowy gospodarskiej oraz przemysłowej.

Dość rzadko spotyka się to pokrycie na budynkach mieszkalnych, choć nie warto brać tego za pewnik. Wielu architektów wprowadza ją do swoich projektów, aby przełamać wygląd typowego domu jednorodzinnego. W połączeniu z dość surową elewacją, można uzyskać efekt budowli industrialnej, która popularność zdobyła wiele lat temu.

Charakterytyka

Blacha trapezowa to pod wieloma względami, materiał bardzo uniwersalny. Można spotkać ją w wielu grubościach, które oscylują od połowy milimetra do około jednej i jednej czwartej milimetra. Można powiedzieć, że to dość niewiele, ale pokrycie dachów nie może być grubsze. Wpłynęłoby to niekorzystnie na ciężar całego pokrycia, co mogłoby znacząco nadwyrężyć całą konstrukcję. Musiałaby być ona wzmocniona, choć i to mogłoby nie wystarczyć.

Blachę trapezową można spotkać w wielu formatach, które dodatkowo można dowolnie docinać i dopasowywać. Jej uniwersalność sprawia, że nadaje się ona do trudnych dachów, na które blachodachówki mogłyby nie pasować.

Kolorystyka

Jako że to dość uniwersalne poszycie, można znaleźć je w wielu wariantach kolorystycznych, które idealnie wpasują się do naszej wizji. Mimo że najpopularniejsza jest czerń, bez problemu uda nam się znaleźć jej czerwoną, zieloną czy niebieską wersję. Choć nie każdy sklep może ją posiadać, ale producent już powinien, dlatego warto pofatygować się bezpośrednio do niego.

Pamiętajmy również, że dach to nie tylko blacha. Dlatego przy wybraniu bardziej egzotycznego koloru, warto sprawdzić, czy uda nam się dobrać do niej elementy wykończeniowe, a także wkręty farmerskie, które stosuje się do montażu blachy do dachu. Czarne kropki na zielonym czy żółtym tle będą wyglądać nieestetycznie.

Reasumując, poszyć dachów jest wiele. Różnią się one swoją specyfiką oraz wykorzystanymi materiałami, wśród nich wyróżnia się jednak blacha trapezowa, która należy do najbardziej uniwersalnych poszyć.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal