Zapowietrzenie kaloryfera to niestety częsta sytuacja w sezonie grzewczym. Wiele osób szybko zauważa, że grzejnik nagrzewa się nierównomiernie, słabiej grzeje lub jest chłodny. Jest to nieefektywne, gdyż energia cieplna nie może być w pełni wykorzystana. Gorzej, że zalegające powietrze może spowodować korozję elementów instalacji grzewczej.
Jak odpowietrzyć kaloryfer bez wzywania hydraulika?
Powyżej wspomniano, dlaczego należy jak najszybciej odpowietrzyć kaloryfer. Po to grzejemy, ponosimy koszty, by w domu było ciepło i przytulnie. Warto również pomyśleć o uszkodzeniach, jakich może dokonać korozja. To właśnie sprawia, że odpowietrzać należy jak najszybciej. Nie jest to czynność skomplikowana, po zapoznaniu się z ogólnymi zasadami można to zrobić samemu, bez pomocy hydraulika. Jak odpowietrzyć kaloryfer? Wszystko uzależnione jest, z jakim rodzajem grzejnikiem mamy do czynienia, czy ma odpowietrznik, a jeśli tak to ręczny czy automatyczny? Automatyczny odpowietrznik w przeciwieństwie do ręcznego nie wymaga ingerencji człowieka.
Zasady postępowania przy odpowietrzeniu grzejnika żeliwnego bez odpowietrznika
Potrzebne są dwa nadstawne klucze płaskie oraz miska umieszczona pod krańcem grzejnika. W pierwszej kolejności zamykamy zawór termostatyczny, najczęściej to pozycja oznaczona, jako 0. Następnie należy poluzować śrubunek o niepełny obrót. Spowoduje to słyszalny syk powietrza, należy dokręcić śrubunek, gdy wydobywa się już tylko woda. Na koniec odkręcamy termostat do odpowiedniej pozycji. Najlepiej gdy wykonują to dwie osoby, jedna odkręca śrubunek, a druga opanowuje wyciek wody.
Jak odpowietrzyć grzejnik z odpowietrznikiem ręcznym?
Odpowietrzenie takiego grzejnika jest na tyle proste, że warto wykonać je samemu w domu. Termostat należy przekręcić na zero, zawór do pozycji w dół, a pod nim umieszcza się miskę. Śrubunek odkręca się najczęściej specjalnym kluczem, dołączonym przy zakupie kaloryfera. Po odkręceniu będzie słychać syk powietrza, dokręca się śrubunek gdy wycieka już tylko woda. Ważne, by w trakcie wykonywania tych czynności nie doprowadzić do zalania. Śrubunek dokręca się delikatnie, tak by go nie uszkodzić. Odpowietrzanie kaloryfera nie jest to trudne, z pewnością nie wymaga specjalistycznej wiedzy hydraulika. Można spokojnie samemu sobie z tym poradzić. Czynność powtarza się tak długo, aż do momentu, gdy grzejnik poprawnie pracuje, jest po prostu ciepły.