Skip to content Skip to footer

Elastomer wykorzystywany w każdej gałęzi przemysłu

Elastomery są docenione przez wiele gałęzi przemysłu, mają bardzo szerokie zastosowanie a są, po prostu, polimerowymi materiałami, które idealnie się odkształcają pod wpływem znacznej siły. Produkty te naciągają się, przekształcają, odkształcają, mają możliwość powrotu do swojego pierwotnego kształtu, uzupełniają i wypełniają, a wszystko to bez niszczenia swojej struktury.

Właściwości elastomerów

Najważniejszą cechą elastomerów jest fakt, że są one elastyczne i mechaniczne. Produkowane są z materiałów sztucznych i naturalnych. Szczególną grupę stanowi elastomer silikonowy, który dodatkowo jest nie palny. Dlatego tak chętnie wykorzystuje się go w budownictwie. Dodatkowo postać ta jest lekka, obojętna biologiczne, miękka, nie czuła na uszkodzenia mechaniczne oraz na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. Przez ten fakt, elastomer silikonowy, tak samo jak i inne grupy elastomerów, stosowany jest bardzo chętnie w wielu branżach.

Na czym polega ich produkcja?

Elastomery produkowane są przy zastosowaniu naturalnych składników, jak i sztucznych. Istnieje możliwość różnorodnego komponowania tych składników. Ten fakt pozwala na wyprodukowanie dowolnych produktów o tych samych właściwościach. Elastomer silikonowy, jak i każdy inny, przykładowo kauczukowy, spotkać możemy w postaci gum olejoodpornych, kwasoodpornych, osłon w obudowach diod Ledowych, uszczelek różnego rodzaju, materiałów obojętnych biologicznie, służących do pakowania żywności.

Otaczają nas wszędzie

Nikt nie zwraca na to uwagi, ale w praktyce elastomery otaczają nas wszędzie i każdego dnia. Ich właściwości zostały w pełni docenione. Praktycznie każda grupa elastomerów jest przydatna w każdej dziedzinie naszego życia. Elastomery silikonowe mają dodatkową właściwość, są odporne na ogień. Dlatego dodatkowo znalazły swoje zapotrzebowanie w budownictwie. Tam są elementami izolującymi i uszczelniającymi, pod każdą postacią. Elastomery dają się wszędzie wcisnąć, przyjmują każdy potrzebny kształt i przy tym nie odkształcają się na stałe. W każdej chwili i w każdej sytuacji, jak tylko jest to możliwe, wracają do swojej poprzedniej postaci.

Niektóre z nich spotykane są w kosmetykach, ale tam są bardziej żelem, lub galaretowatą postacią. Wykorzystywany w kosmetologii rodzaj elastomerów, to przykład elastomerów silikonowych.Nawet nikt nie zwraca na nie uwagi a są obecne i doskonale spełniają swoje funkcje, do których bywają przeznaczone.