Skip to content Skip to footer

Pomysły na malowanie ścian

Dobrze pomalowane ściany mogą być prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. Warto znaleźć kilka ciekawych pomysłów, dzięki którym pokój dziecka, sypialnia czy salon nabierają wyjątkowego charakteru. Poniżej więcej na ten temat.

Modne kolory ścian

Zanim wybierze się Pomysły na malowanie ścian, które najlepiej sprawdzą się w danym wnętrzu, warto dowiedzieć się więcej na temat modnej kolorystyki. Od pewnego czasu bardzo popularne są jasne wnętrza, dlatego też prym wiodą wszelkie farby w różnych odcieniach bieli. O czym pamiętać wybierając białą farbę? Między innymi o tym, że może mieć ona ciepły lub chłodny odcień. Biały kolor ścian w różnorodny sposób prezentuje się w różnych pomieszczeniach. Na to, czy w odbiorze będzie chłodny, czy ciepły, w duży wpływ ma między innymi nasłonecznienie pomieszczenia. Poza tym inne elementy we wnętrzu, na przykład wybrane meble, wpływają na odbiór koloru. Z reguły lepiej wybierać ciepłe odcienie bieli, ponieważ lepiej funkcjonuje się w nich na co dzień. Białe ściany w ciepłych odcieniach lepiej prezentują się również wtedy, gdy włączamy sztuczne oświetlenie.

Ciekawe pomysły na malowanie ścian

Jak ciekawie pomalować ścianę? Można na przykład wszystkie ściany pomalować wybranym jasnym kolorem, ale na jednej zastosować kolor kontrastowy, który stanie się idealnym tłem na przykład dla ustawionych w tym miejscu mebli. To zabieg bardzo często stosowane podczas aranżacji pomieszczeń takich, jak na przykład salon lub sypialnia. Ściana w kontrastującym kolorze powinna oczywiście korespondować z kolorystyką zastosowaną we wnętrzu. Wybierając konkretne meble, takie jak kanapa, fotele tylko stolik kawowy, trzeba dobrze dopasować je do wybranego koloru ścian kontrastujących, jak również do pozostałych kolorów we wnętrzu. Jest to dosyć trudny zabieg, dlatego lepiej wcześniej sobie wszystko przemyśleć i zastanowić się nad tym, jaką barwę się wybierze. Dobrze stosować próbniki kolorów, dzięki czemu można sprawdzić dane kolory we własnym wnętrzu. Pozwoli to bardziej świadomie zdecydować się na konkretną farbę.