Skip to content Skip to footer

Gotowe elementy domów

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domu. Obecnie dużą popularnością cieszą się domy prefabrykowane. Coraz więcej osób decydując się na budowę własnych czterech ścian, wybiera właśnie domy z prefabrykatów.

Czym jest dom z prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów powstają z gotowych elementów. Oznacza to, że gotowe elementy ścian są dostarczane na plac budowy, gdzie łączone są w całość. Zabieg taki umożliwia znaczące skrócenie czasu budowy, co przekłada się bezpośrednio na niższe jej koszty.

Z uwagi na fakt, że ściany wykonywane są pod indywidualne zamówienie, mogą one zostać wyprodukowane zgodnie z wytycznymi przyszłych właścicieli domu. Ściany prefabrykowane powstają w specjalnie ogrzewanych formach. Produkcja ma miejsce w pomieszczeniach przeznaczonych do dojrzewania betonu. Wyprodukowanie takiej ściany trwa na ogół kilka dni.

Dlaczego warto inwestować w domy z prefabrykatów?

Dom z prefabrykatów jest zdecydowanie tańszy od swojego murowanego odpowiednika. Dodatkowo czas budowy z elementów prefabrykowanych jest o wiele krótszy. Z uwagi na fakt, że ściany odlewane są pod konkretny projekt, możliwe jest przygotowanie gotowych już otworów instalacyjnych. Ściany z gotowymi otworami znacząco przyspieszają prace wykończeniowe.

Domy prefabrykowane wykonane są ze ścian o wiele cieńszych od tych murowanych. Różnica szerokości wynosi nawet kilkanaście centymetrów. Oznacza to, że właściciele domu z prefabrykatów mają większą powierzchnię użytkową niż właściciele domu murowanego o tej samej powierzchni.

Problemy domów prefabrykowanych

Decydując się na dom z prefabrykatów, warto jednak pamiętać, że fundamenty będą wymagały wzmocnienia. Z uwagi na niższą wagę oraz grubość ścian, należy odpowiednio zabezpieczyć cały budynek.

Dodatkowo zamawiając gotowe prefabrykowane ściany, należy liczyć się z tym, że przetransportowanie takich elementów będzie wymagało sprzętu ciężkiego. Mimo że waga ścian prefabrykowanych jest o wiele mniejsza od tych murowanych, to jednak wciąż wymagają one ciężkiego sprzętu przy rozładunku i załadunku.

Gotowe rozwiązania cieszą się dużym zainteresowaniem we wszystkich dziedzinach życia. W przypadku branży budowlanej coraz chętniej wybieranymi domami są te wykonane z prefabrykatów. Gotowe elementy składane na placu budowy w całość umożliwiają znaczne skrócenie czasu budowy domu. Nic więc dziwnego w tym, że rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularnością.