Skip to content Skip to footer

Jak czyścić pościel bawełnianą?

Tuż po zakupie nowej pościeli bawełnianej od razu powinieneś ją wyczyścić. Nie należy używać czegoś, co przez nie wiadomo jaką ilość czasu leżało na półce i tylko się kurzyło oraz chwytało drobnoustroje z powietrza. A jak to zrobić? Jak należy czyścić pościele bawełniane, aby im nie zaszkodzić i nie utracić ich naturalnie dobrych właściwości?

Pranie w pralce

Nie ma nic przyjemniejszego od snu lub chociażby krótkiej drzemki w świeżo wypranej i jeszcze pachnącej pościeli. To marzenie jesteś w stanie w prosty sposób zrealizować. Pościel bawełniana może być prana w pralce, tak więc nie musisz męczyć się z jej ręcznym czyszczeniem. Tylko w jakiej temperaturze ją prać? Tutaj zasady ustala sam producent.

Powinieneś więc zapoznać się z zaleceniami producenta, dokładnie czytając metkę tekstylną dołączoną do bawełnianego kompletu – występuje ona przy każdym takim produkcie, dlatego gdzieś na pewno ją znajdziesz. Jeżeli jednak masz w domu jakąś starą bawełnianą pościel, która nie zawiera już metki albo której metka jest tak zszarzała, że nie jesteś w stanie odczytać jej znaków, powinieneś prać ją po prostu w temperaturze od 40 do maksymalnie 60 stopni C.

Dodatkowe zalecenia związane z praniem

Temperatura wynosząca od 40 do 60 stopni C to optimum niemalże dla każdego typu bawełny. Pamiętaj przy tym, by poszewki poduszek prać nieco częściej niżeli kołdrę, gdyż to one mają bezpośredni kontakt z twoją twarzą, a jeśli nie są regularnie czyszczone, mogą nawet potęgować problemy skórne (głównie trądzik).

Decydując się na wypranie pościeli bawełnianej w pralce, pamiętaj o wyłączeniu odwirowywania. Nie używaj też żadnych wybielaczy czy innych mocnych detergentów, które mogą szkodzić naturalnym tkaninom. Raz jeszcze sprawdź też, co na ten temat ma do powiedzenia sam producent, czytając i analizując metkę tekstylną.

Postępowanie po praniu

Pościel bawełniana została już wyprana? W takim razie rozłóż ją na suszarce, delikatnie wygładzając powierzchnię materiału dłonią i poczekaj, aż sama wyschnie. Później możesz ją jeszcze przeprasować. Nie jest to jednak konieczne w przypadku pościeli wykonanej z satyny bawełnianej.

Wiele osób latem i wiosną suszy pościele na słońcu. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Na słońcu wolno ci suszyć wyłącznie białą pościel. Każda inna wskutek promieniowania może bowiem wyblaknąć i utracić swój kolor.

Pościel dla dzieci znajdziesz w ofercie Vege Home.