Skip to content Skip to footer

Jak położyć tapetę? Czy warto robić to samemu?

Tapetowanie wydaje się bardzo proste, lecz tak naprawdę wymaga wiedzy i umiejętności. Nie znaczy to jednak, że trzeba od razu zabierać się za poszukiwania ekipy, która wykona te prace. Sprawdź, jak kłaść tapetę samemu!

Kładzenie tapety – czego potrzebujesz?

Samodzielne kładzenie tapety to zadanie, które wymaga czasu i posiadania odpowiedniego zaplecza. Zatem, jak położyć tapetę, gdy nigdy wcześniej tego nie robiłeś? Na początek trzeba będzie zebrać potrzebne akcesoria.

Do kładzenia tapet potrzebne będą:
– tapeta
– klej do tapet
– narzędzia – nóż do tapet lub nożyczki, pędzel do nakładania kleju, wałek do wygładzania tapet
– akcesoria do mierzenia – miarka, poziomica, ołówek
– drabinka lub inny podest do prac na wysokości

Jak przygotować ścianę do klejenia tapet?

Aby kładzenie tapet mogło zapewnić optymalny efekt, trzeba w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować podłoże, na którym ma znaleźć się nowa okładzina ścienna.

Ściana przed montażem tapety powinna być gładka i sucha, wolna od pyłów, zatłuszczeń, co może spowodować problemy z montażem. Należy też usunąć stare tapety, mocowania, odkręcić włączniki, gniazdka, listwy.

Klejenie tapet krok po kroku

Po takich przygotowaniach można przystąpić do prac – jak położyć tapetę, aby wyglądała atrakcyjnie?

Należy najpierw rozrobić klej zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Potem klej należy nanieść na ścianę albo na przyciętą tapetę. Można też smarować cienką warstwą kleju zarówno ścianę, jak i tapetę. Następnie można zacząć przykładać tapetę do ściany, odpowiednio ją dociskając za pomocą wałka.