Skip to content Skip to footer

Jak się kładzie tapetę?

Wykończenie mieszkania to zadanie, które kompleksowo przygotowuje lokal do zamieszkania. Prawidłowe wykończenie ścian pozwala na dalsze czynności, jak meblowanie czy instalacja oświetlenia. Od wielu lat popularnością cieszą się tapety. Jak się kładzie tapetę? Czy można samodzielnie położyć tapetę na ścianie?

Tapeta – ponadczasowa dekoracja ściany

Tapety już od dawna są jednym z najpopularniejszych sposobów wykańczania ściany. Dzięki tapecie można zakryć delikatne nierówności, pęknięcia, a nawet farbę, która przez wiele lat tak zespoiła się ze ścianą, że nie pozwala na położenie kolejnej warstwy.Aby wiedzieć, Jak się kładzie tapetę, warto sprawdzić co jest potrzebne do prawidłowego jej położenia. Posiadanie narzędzi to podstawa, bez nożyka czy miarki nie da się przystąpić do pracy z tapetą.

Kładzenie tapety – to warto wiedzieć

Współczesne tapety to nie te same okładziny ścienne, które znane były kilka lat temu. Producenci udoskonalili tapety tak, aby były one wytrzymałe, estetycznie zdobione, a nawet odporne na wilgoć i wycieranie na mokro.Tapety typowo papierowe zostały wyparte przez te, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia powierzchni i mocną przyczepność ze ścianą.Przed wyborem tapety, należy przemyśleć w jakim pomieszczeniu zostanie kładziona. Czy jest tam duża wilgotność, a może ściany są w fazie osiadania i pojawiać się mogą pęknięcia. Wtedy warto zdecydować się na grube i mocne tapety zbudowane z kilku warstw. Sprawia to, że tapeta jest trwalsza i bardziej elastyczna, wypełnia nierówności i nie rwie się w miejscu powstawania pęknięć na ścianie. Jak się kładzie tapetę, która jest grubsza i sztywniejsza od standardowych papierowych okładzin? Czy jest to trudne zadanie? Nie, gdy odpowiednio zaplanuje się pracę

Co jest potrzebne do położenia tapety?

Bardzo ważnym narzędziem jest nożyk do tapet. Powinien być ostry, by nie drzeć tapety, a równo ją ciąć. Miarka to kolejna ważna część wyposażenia montażysty. I oczywiście klej, bez którego nie da się przymocować tapety do ściany.