Skip to content Skip to footer

Wyświetlacze graficzne LCD

Technologia LCD znana jest od lat. Przypadkowe odkrycie pewnego botanika stało się punktem wyjścia dla dalszych działań i zaowocowało stworzeniem czegoś, bez czego dzisiejszy świat nie byłby taki sam. I chociaż wielu usłyszało ten termin zaledwie kilkanaście lat temu, LCD i oparte na niej urządzenia towarzyszą nam od najmłodszych lat.

LCD – co to znaczy?

LCD to skrót od angielskich słów liquid-crystal display, wskazujących podstawową substancję działania technologii LCD. Okrycie, które miało miejsce pod koniec XIX wieku, doprowadziło do stwierdzenia istnienia ciekłych kryształów, które, po wstawieniu na działanie wysokich temperatur, wykazują specyficzne właściwości.

Pierwsze obserwacje przeprowadzono z wykorzystaniem benzoesanu cholesterolu pozyskanego z marchwi. Po ogrzaniu substancji stwierdzono, że posiada ona dwie temperatury topnienia. Pierwsza z nich równa 145 stopni Celsjusza, prowadziła do zmiany stanu skupienia substancji w ciecz o barwie mlecznobiałej. Następne, po osiągnięciu poziomu 179 stopni, substancja stawała się przezroczysta.

Na czym polega technologia LCD

Pierwszy w pełni działający wyświetlacz LCD pojawił się w roku 1970 za sprawą Amerykanina, Jamesa Fergasona. Jego stworzenie było możliwe dzięki kolejnym badaniom nad naturą ciekłych kryształów. Podczas kolejnych doświadczeń wykryto związek między zachowaniem się kryształów a napięciem elektrycznym.

Ustalono, że poddane działaniu prądu elektrycznego ciekłe kryształy mogą zmieniać swoją orientację. Tym samym zmieniają orientację wiązek przechodzącego przez nie światła, co w efekcie powoduje zmianę jego barwy.

Wykorzystanie LCD w wyświetlaczach graficznych

Wyświetlacz LCD graficzny to bardzo popularne urządzenie. Znajdziemy je sprzętach elektronicznych różnego typu. Montowane są w zegarkach, ekranach domowego ADG, takiego jak pralki, lodówki, urządzenia video i audio.

Zasada, według której działa wyświetlacz LCD graficzny jest dość prosta. Ekrany wykorzystujące technologie LCD nie wytwarzają własnego światła. Zbudowane są z dwóch płytek, pomiędzy które wprowadza się ciecz o odpowiednich właściwościach. Ta, dzięki naturze ciekłych kryształów, pod wpływem napięcia elektrycznego zmienia przebieg światła przechodzącego przez wyświetlane na ekranie obrazy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.