Skip to content Skip to footer

Jaki detektor gazu wybrać?

Detektor gazu jest to urządzenie alarmujące o ulatniającym się gazie ziemnym i propanie. Jest podstawowym sprzętem pomiarowym, który powinien znaleźć się u każdego instalatora czy serwisanta pieców gazowych. Jego zadaniem jest wykrycie i zlokalizowanie nieszczelności, jakie znajdują się w instalacji gazowej.

Jakie funkcje może posiadać detektor gazu?

Oczywiście istnieje wiele różnych urządzeń różniących się względem siebie funkcjami i wyposażeniem. Zasadniczo większość detektorów gazu posiada regulowany próg alarmowy, a także możliwość wymiany czujnika podczas pracy. Detektory mogą podawać stężenie gazu w ppm, procencie i procencie LEL.

W zależności od wybranego modelu detektory posiadają różnej wielkości wyświetlacze, przeważnie kolorowe, które posiadają alarm akustyczny, wizualny oraz wibracyjny. Urządzenia posiadają akumulatory litowo-jonowe pozwalające na wiele godzin pracy lub zasilane są bateriami alkalicznymi. Opcjonalnie można w zestawie do detektora dostać walizkę transportową wraz z walizką na dodatkowe czujniki.

Jakie urządzenie wybrać?

Przede wszystkim detektor powinien być dostosowany dokładnie do potrzeb użytkownika. Oczywiście musi on także pasować do warunków, jakie panują w obiekcie, w którym detektor gazu będzie używany. W tym wypadku należy uwzględnić temperaturę oraz wilgotność powietrza. Nie można zapomnieć o innych gazach, które mogą zakłócić pomiar.

Urządzenie powinno także posiadać odpowiedni zakres pomiarowy oraz sposób archiwizacji danych. Urządzenie może występować jedynie w wersji pomiarowej, a więc monitoruje aktualne stężenie gazu, ale także detektory gazu występują w wersjach progowych. Ten drugi rodzaj sygnalizuje przekroczenie wartości.

Gdzie można kupić detektory gazu?

Oczywiście oferta tego typu urządzeń jest bardzo szeroka. Można znaleźć je w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Wybierając detektor przez internet, należy zakupić go w sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży sprzętu specjalistycznego.

Detektor musi posiadać odpowiednie certyfikaty, które świadczą o jego jakości. Dlatego nie warto kupować tanich detektorów, które nie tylko nie spełnią swojej roli, ale także stworzą złudne uczucie bezpieczeństwa. A przecież ulatniający się gaz jest zagrożeniem dla życia.

Detektor gazu dostępny jest w oferciepascalpolska.pl.