Skip to content Skip to footer

Jak wybrać tokarkę do drewna i metalu?

Jak wiadomo obrabianie różnych materiałów zawsze będzie się łączyło z wyposażaniem danego warsztatu lub zakładu pracy w tokarkę. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze wspomnianego urządzenia?

Prędkość skrawania

Warto wiedzieć, że parametr ten jest wyrażany w obrotach/minutę. W najprostszym możliwym ujęciu obrazuje intensywność, z jaką może działać określony sprzęt. Należy mieć świadomość, że im wartość będzie większa, tym efektywniej i szybciej będzie można pracować. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wraz z przyspieszeniem może bardzo ucierpieć precyzja wykonania.

Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, dlaczego z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty, w których prędkość skrawania może być regulowana. Dzięki temu użytkownik będzie mógł bez żadnego problemu dopasować obroty do określonego przedmiotu poddanego obróbce.

Głębokość skrawania i posuw

Jest to kolejny bardzo istotny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze tokarki. Wspomniana liczba będzie informowała o tym, jak grubą ilość danego surowca można obrobić podczas jednego przejścia narzędziem skrawającym.

Warto wiedzieć, że posuw jest jednym z bardziej złożonych wskaźników omawianej tokarki. Należy mieć świadomość, że jest on także zależny od obrabianego materiału. Posuw jest w najprostszym możliwym ujęciu przesunięciem noża, które będzie wykonane podczas jednego obrotu przedmiotu poddanego obróbce. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ruch może bez żadnego problemu odbywać się w dwóch płaszczyznach.

Nie można zapomnieć o sile skrawania. Jest to wypadkowa wszystkich sił, które są wywierane przez narzędzia skrawające. Należy mieć świadomość, że ten parametr będzie przekładał się na intensywność, z jaką wióry będą oddzielane od powierzchni danego przedmiotu.

Renoma producenta

Godny uwagi jest fakt, że obecnie na rynku działa bardzo duża liczba przedsiębiorstw, które dzięki ogromnemu doświadczeniu na trudnym i wymagającym rynku gwarantują nie tylko solidne wykonanie, ale również długą żywotność urządzeń.

Przedsiębiorstwa mogą dzięki temu bez większego problemu zaopatrzyć się nie tylko w podstawowe modele stołowe, ale również zaawansowane tokarki przemysłowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba