Skip to content Skip to footer

Jaki kominek wybrać do domu?

Zimowe wieczory spędzone przy kominku, są marzeniem wielu osób. Nic dziwnego, bowiem domek z kominkiem bez wątpienia ma swój niepowtarzany urok. Jest on nie tylko źródłem ciepła, ale również stanowi ciekawy element dekoracyjny danego wnętrza. Na jaki kominek warto się zdecydować?

Kominek otwarty

Podstawową kwestią, nad którą należy się zastanowić, gdy jest się zdecydowanym na budowę kominka jest to, czy ma on być otwarty, czy też zamknięty. Dom z kominkiem otwartym wiąże się przede wszystkim z wysokimi kosztami utrzymania. Na takie rozwiązanie, warto się jednak zdecydować, jeżeli ma on być używany od czasu do czasu. Kominek otwarty charakteryzuje się tym, że zostawia w pomieszczeniu zaledwie część energii, powstającej podczas spalania drewna. Ma on więc swoje minusy. Nie może on być traktowany jako główne źródło ciepła, które utrzyma się dłużej np. podczas nocy. Bowiem po wygaśnięciu ognia, ciepło utrzymuje się wówczas tylko przez kilka godzin. Taki kominek, stanowi jednak wyjątkową aranżację pomieszczenia. Ponadto, wpływa na pozytywną atmosferę domu.

Kominek zamknięty, czyli większa oszczędność pieniędzy

Bardziej wydajnym źródłem energii, będzie zastosowanie w domu kominka zamkniętego. W zależności od wybranego wkładu kominkowego, zapewni on ciepło w pomieszczeniu, w którym zostanie zainstalowany lub w całym domu. Ponadto, istnieje również możliwość zainstalowania wkładu z tzw. płaszczem wodnym. Wówczas ogrzany zostanie cały dom, jak i woda użytkowa. Domek z kominkiem zamkniętym jest więc praktyczniejszym rozwiązaniem. Wpływa na to również fakt, że ten rodzaj kominka zdecydowanie lepiej wykorzystuje energię ze spalonego drewna. Oznacza to, że skuteczniej przekazuje ciepło do pomieszczeń, a co za tym idzie, zużywa się dużo mniej paliwa. Na plus przemawia także kwestia bezpieczeństwa. Nie trzeba więc doglądać kominka, ani sprawdzać, czy wygasił się ogień.

Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Jest wiele ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę. Szczególnie istotna jest oczywiście moc, gdy kominek ma być podstawowym źródłem ciepła w domu. Równie ważny jest aspekt sprawności grzewczej, bowiem wpływa on na ilość emitowanego ciepła. Należy również zastanowić się nad wyborem odpowiedniego wkładu. Kluczową kwestią może okazać się rodzaj wykorzystywanego paliwa, a także wymiary kominka. Ponadto, należy sprawdzić jego konstrukcję, bowiem obudowa musi być żaroodporna oraz wykonana z materiałów niepalnych. Gdy kominek ma jednak pełnić funkcję dekoracyjną, wszystko zależy od aranżacji pomieszczenia.