Skip to content Skip to footer

Kładziemy tapetę bez wpadki

Jak się kładzie tapetę? Stosunkowo prosto, o ile ma się na to odpowiednio dużo czasu, siły i energii. Ważna jest cierpliwość i dokładność. Jeżeli możemy poświęcić dzień lub dwa na tapetowanie pomieszczenia, efekt może być naprawdę świetny. Nie trzeba mieć wielkiego doświadczenia, aby poradzić sobie z tapetowaniem.

Zakupy konieczne przed tapetowaniem

Zanim zabierzemy się za tapetowanie, koniecznie trzeba wybrać się na zakupy. Raczej w domu nie posiadamy kleju do przyklejania tapet, bo to produkt specjalistyczny, wykorzystywany wyłącznie właśnie podczas tapetowania.

Dodatkowo warto kupić też szeroki pędzel, którym będzie się nakładało klej na ścianę. Przyda się również ostry nóż do przycinania tapet. W zależności od tego, czy ściany są odpowiednio przygotowane do tapetowania, również mogą być potrzebne zakupy. Przydaje się szpachelka, środek do usuwania kleju do tapet, jeżeli wcześniej ściana była ozdobiona już innym wzorem.

Jak się kładzie tapetę?

Pierwszy etap to prawidłowe przygotowanie ściany. Powinna być ona idealnie równa, sucha i czysta. Jeżeli ściana jest tłusta, co często zdarza się na przykład w domach, w których znajdują się kuchenki gazowe, koniecznie trzeba umyć ją ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Ze ściany należy usunąć wszelkie nierówności. To ważne, ponieważ będą one przebijały przez tapetę, co zwyczajnie zniszczy efekt wizualny. Jest to bardzo istotne wtedy, gdy tapeta jest jednokolorowa lub znajduje się na niej delikatny wzór. Wtedy nierówności ściany są mocno widoczne.

Łatwe tapetowanie we dwoje

Jeśli nie ma się dużego doświadczenia, lepiej wziąć kogoś do pomocy. Wtedy jedna osoba będzie powoli rozsuwać tapetę z rolki, a druga dokładnie przyklejać ją do ściany. Trzeba zrobić to tak, aby nie pojawiły się zgubienia, zagięcia czy pęcherze powietrza.

Na samym końcu na dole tapetę trzeba przeciąć ostrym nożem. Ważne jest dopasowanie wzorów, co w przypadku wielu tapet nie jest trudne, ponieważ deseń powtarza się na kolejnych używanych rolkach.