Skip to content Skip to footer

Kołdra 140×200 – lepsza puchowa czy syntetyczna?

Zamierzasz kupić kołdrę 140×200? Producenci oferują kołdry w tym rozmiarze wykonane z materiałów naturalnych i syntetycznych. Na jaki wariant warto się zdecydować? Poznaj ich główne zalety i wady!

Zalety i wady kołder puchowych

Najczęściej kupowaną kołdrą 140×200 jest kołdra wykonana z puchu lub z puchu z pierzem w różnych proporcjach. Im więcej puchu, tym kołdra będzie bardziej miękka, lekka i komfortowa.

Kołdra puchowa 140×200 może doskonale sprawdzić się na każdą porę roku, lecz najczęściej używana jest jesienią i zimą, ponieważ skutecznie chroni przed chłodem.

Głównym minusem jest cena, ponieważ puchowa kołdra 140×200 jest dość dużym wydatkiem. Mniej zapłacimy za kołdry z większym dodatkiem pierza, ale nie są one już tak komfortowe jak te z przewagą puchu.

Kołdry puchowe mogą również zbijać się w trakcie prania i dość długo schną.

Kołdra puchowa – dla kogo?

Przede wszystkim kołdra puchowa 140×200 polecana jest dla osób bez alergii, ponieważ puch i pierze mogą powodować reakcje alergiczne.

Taka Kołdra 140×200 będzie również dobrym wyborem dla osób, które często odczuwają zimno i szukają modelu zapewniającego szybkie i długotrwałe uczucie ciepła.

Zalety i wady kołder syntetycznych

W sprzedaży można znaleźć również duży wybór kołder wykonanych z materiałów syntetycznych, głównie z włókna poliestrowego, silikonowego. Może mieć ono różne struktury, również imitować naturalny puch.

Ze względu na właściwości kołdry syntetyczne rekomendowane są dla alergików. Taka kołdra antyalergiczna 140×200 może wtedy zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej i dodatkowo jest łatwa w praniu, które można wykonywać regularnie dla większej higieny.

Również syntetyczne kołdry 140×200 są dostępne w przystępnych cenach – można kupić je taniej od puchowych.

Takie kołdry antyalergiczne 140×200 mogą być nieco mniej ciepłe od tych puchowych. Idealnie sprawdzają się jednak na lato.

Kołdra syntetyczna – dla kogo?

Przede wszystkim kołdra antyalergiczna 140×200 będzie najlepszym wyborem dla osób z uczuleniami, na przykład na roztocza, ale też na pierze, puch.

Sprawdzi się ona również dobrze dla każdego, kto poszukuje komfortowej, lekkiej kołdry na różne pory roku. Na lato można wybrać cieńszy model, a na zimę ten z większą ilością wypełnienia.