Skip to content Skip to footer

Krzesła i fotele do domu – jak je wybrać?

Odpowiedni wybór krzeseł i foteli do mieszkania ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu, a nawet zdrowia, ponieważ kształty zmuszające nas do nienaturalnych pozycji mogą już w bardzo niedługim czasie przynieść wiele negatywnych skutków dla naszego kręgosłupa. Ponadto stanowią bardzo istotny element wystroju, więc połączenie ich ergonomii i estetyki jest niezbędne podczas dokonywania wyboru. Tak więc zanim odwiedzimy sklep z fotelami i krzesłami, warto przygotować się nieco do tego bardzo ważnego wyboru i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Krzesła dostosowane do stołu

Aby te dwa elementy stanowiły zgraną całość, należy najpierw wykonać kilka pomiarów stołu. Istotny jest jego obwód, ponieważ to od niego zależy liczba kupowanych przez nas krzeseł. Przyjmuje się, że jedno standardowe krzesło ma szerokość około 60cm. Musimy więc zadbać o to, by krzesła przy stole nie były zbyt stłoczone. Ponadto jeśli decydujemy się na modele z podłokietnikami zadbajmy o to, by zmieściły się pod stołem. W związku z tym musimy również poznać wysokość stołu. Prócz tego ważna jest wysokość oparć, ponieważ jeśli będą nienaturalnie wysokie, wówczas wizualnie przytłoczą nasz stół i nie osiągniemy estetycznego wyglądu.

Materiał wykonania

Chyba na każdym robi wrażenie piękny, masywny skórzany fotel. Czy jednak zawsze wybór jest tak prosty? Materiały, z których wykonane są krzesła i fotele również powinniśmy dostosować do naszych potrzeb. Jeśli chodzi o samą konstrukcję, najpopularniejsze jest naturalnie drewno. Dobrze pasuje do większości tradycyjnych wnętrz, ale niestety jest dość drogie. Jeśli szukamy krzeseł do nowoczesnego pomieszczenia możemy wybrać tworzywa sztuczne. Są tańsze niż drewno, lekkie i odporne na uszkodzenia. Cechuje je duża funkcjonalność, a wiele modeli posiada również funkcję składania. Jeśli chodzi o obicie, najczęściej spotkamy krzesła i fotele tapicerowane. Są przyjemne w dotyku, ale niestety podatne na zabrudzenia i trudne w czyszczeniu. Innym często spotykanym rozwiązaniem jest skóra. To oczywiście bardzo drogi materiał, ale za to nadający niepowtarzalny charakter naszym pomieszczeniom.

Jeśli żaden sklep z krzesłami nie posiada w ofercie produktów, które nas satysfakcjonują, wówczas znakomitym rozwiązaniem będą krzesła na zamówienie. Dzięki temu sami będziemy mogli zadecydować o każdym detalu. To oczywiście kosztuje, ale za to otrzymamy dokładnie to, czego chcemy.