Skip to content Skip to footer

Lampy mosiężne w aranżacji loftowej

Kto powiedział, że mosiądz jest zarezerwowany wyłącznie dla bogato zdobionych, klasycznych wnętrz? Nie jest bowiem tajemnicą, że lampy z mosiądzu to jeden z najistotniejszych elementów aranżacyjnych we wnętrzach postindustrialnych. Na jakie modele w takim wariancie można postawić?

Prosta lampa, klimat vintage

Klimat postindustrialny z pewnością kojarzy się z tym, co już jakiś czas temu było. Nic w tym dziwnego, gdyż odnosi się on do tego, co było modne w aranżacji wnętrz rodem z początków XX wieku. Mimo to, Lampy mosiężne wciąż doskonale komponują się z tym stylem. Niektóre z nich mają co prawda dość rozbudowaną formę, ale one – jak wiadomo – raczej nie sprawdzą się w przypadku takiego stylu. Nieco inaczej bywa w przypadku źródeł światła vintage, które dzięki specyficznemu, oldskulowemu charakterowi, doskonale się do tego celu nadają.

Lampy z mosiądzu a specyfika stylu postindustrialnego

Specyfikę stylu postindustrialnego najlepiej podkreślają minimalistyczne lampy mosiężne wiszące. Nie są to oczywiście zbyt rozbudowane aranżacyjne modele. W większości z nich jedynym elementem dekoracyjnym jest… klosz lub też pozostała po nim ramka. Co ciekawe, nie wszystkie takie lampy są przeznaczone do oświetlenia wnętrza. Wręcz przeciwnie – część z nich ma charakter stricte dekoracyjny. I właśnie dlatego są one bardzo często sprzedawane jako lampy ściemniane, w których jedynym oświetleniem jest mocno rozżarzony żarnik.

Lampy na biurko – co warto wiedzieć?

W stylu loftowym pierwszych skrzypiec nie odgrywają wyłącznie lampy mosiężne wiszące. Wręcz przeciwnie – można tu spotkać również ich stołowe odpowiedniki. Modele te najczęściej składają się z dwóch elementów: minimalistycznego klosza i funkcjonalnego uchwytu. Dzięki takiej kombinacji, użytkownik może z łatwością dostosować kierunek padającego światła do własnych wymogów. Nie ulega też wątpliwości, że taka aranżacja ma charakter ściśle praktyczny, a nie wyłącznie dekoracyjny.

Podsumowując, lampy mosiężne odgrywają olbrzymią rolę w aranżacji loftowej. Mimo swego lekko złotawego lub brązowego koloru, są one minimalistyczne i – można powiedzieć – w pewnym sensie surowe stylistycznie. I właśnie dlatego warto na tą różnorodność postawić.