Jak sama nazwa wskazuje miedzionikiel to stop tych dwóch metali. Nie każdy jednak wie, że miedzionikle oprócz miedzi i niklu mogą także zawierać szereg różnych metali. W zależności właśnie od ich obecności miedzionikle są wykorzystywane do takich czy innych celów.
Miedzionikle. Jakie dodatkowe metale mogą zawierać?
Oprócz miedzi i niklu, miedzionikiel może zawierać takie metale, jak aluminium, żelazo, mangan czy też krzem. W zależności od konkretnego składu, materiał jest przeznaczany do wytwarzania różnych produktów. Najpopularniejsze miedzionikle dwuskładnikowe wykorzystuje się do produkcji monet. Miedzionikle zawierające żelazo i mangan to stopy, które wykorzystuje się do produkcji rurociągów, które muszą być odporne na korozję. Te, w których jest więcej manganu, a mniej żelaza są świetne do produkcji instalacji klimatyzacyjnych. Miedzionikiel z dodatkiem aluminium zaś doskonale sprawdza się w przemyśle okrętowym.
Miedzionikle mają wiele zalet
Miedzionikle są bardzo wytrzymałe, a przy tym – co niezmiernie istotne – niezwykle odporne na korozję. Nie korodują także pod wpływem wody morskiej czy też środków chemicznych, dlatego chętnie tworzy się z nich produkty, które nie powinny rdzewieć, a z uwagi na to w jakim miejscu są wykorzystywane, takie ryzyko istnieje. Co również nie jest bez znaczenia, miedzionikle są bardzo odporne na utlenianie, także w wysokich temperaturach. Ten twardy materiał jest jednocześnie bardzo plastyczny, co ułatwia wytwarzanie z niego różnego rodzaju produktów. Przykładem jest tu choćby produkcja rurociągów z miedzioniklu. Wytwarzanie rur bezszwowych, ciągnionych, w przypadku tego materiału jest jak najbardziej możliwe.
Miedzionikle. Podział w zależności od zawartości tych dwóch metali
Można oczywiście wytwarzać stopy z miedzioniklu o różnej zawartości tych metali, najczęściej jednak stopy miedzioniklu zawierają albo 95 procent miedzi i pięć procent niklu, albo 90 procent miedzi i 10 procent niklu lub też 70 procent miedzi i 30 procent niklu.