Wybór urządzenia jakim jest czujnik czadu i gazu nie jest prosty. Aby zakupić odpowiednie urządzenie warto wziąć pod uwagę kilka parametrów. Czujnik powinien być przede wszystkim łatwy w obsłudze i montażu, posiadać wytrzymałą obudowę, która będzie chroniła urządzenie przed zalaniem a także przed kurzem oraz posiadać łatwy w odczytaniu wyświetlacz. Decydując się na konkretny model warto zastanowić się jak go zamontować oraz użytkować w odpowiedni sposób.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na montaż czujników czadu i gazu warto zastanowić się gdzie je umieścić. Nie każde miejsce w domu będzie odpowiednie do ich montażu.
Najważniejsze zasady użytkowania czujników czadu i gazu
Instalując czujnik czadu i gazu musimy pamiętać o tym, że nie powinien on znajdować się w pobliżu kratek wentylacyjnych, drzwi lub okien, ponieważ występuje tam zbyt duży ruch powietrza. Nie wolno montować go w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Jego praca może być awaryjna także w miejscach o wysokich temperaturach np. przy piecu kaflowym. Czujniki czadu oraz gazu nie powinny znajdować się w martwych strefach. Czujniki nie mogą być zasłonięte żadnymi szafkami lub regałami. Aby zagwarantować prawidłową pracę urządzeń powinniśmy instalować je z dala od wody, kurzu i brudu np. nad zlewem.
Jak poprawnie zamontować czujnik gazu?
Aby prawidłowo zamontować czujnik gazu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na miejsce instalacji. Podczas zakładania czujnika gazu trzeba zastanowić się, które pomieszczenia są najbardziej narażone na trujące opary. Jeżeli posiadamy piecyk gazowy lub kuchenkę warto rozważyć montaż w kuchni. Piecyk gazowy do podgrzewania wody najczęściej umiejscowiony jest w łazience. W przypadku pieca centralnego ogrzewania, warto umieścić czujnik w kotłowni. Metan jest gazem lżejszym od powietrza, dlatego też jego najwyższe stężenie będzie przy suficie. Czujnik gazu powinien być zamontowany 30 centymetrów od sufitu, możliwie najdalej od okien i wentylacji. Gazy ciężkie wymuszają instalację czujnika 30 cm od podłogi. Podczas montażu trzeba pamiętać o istnieniu martwej strefy (rogi pokoju, miejsca za szafkami).
Czujniki czadu – instalacja
Montując czujniki czadu warto wybrać pomieszczenia gdzie istnieje realne zagrożenie wystąpienia tlenku węgla. Czujnik należy zainstalować na wysokości głowy (1,5 – 1,8m), wyjątkiem będzie sypialnia (0,7m od podłogi). Aby czujniki czadu spełniały swoją funkcję należy mieć pewność, że alarm będzie słyszalny w każdym pomieszczeniu. Czujnik czadu nie powinien być zlokalizowany tam, gdzie stężenie tlenku węgla może chwilo wzrastać np przy piecu kaflowym.
Instalacja czujników jest wyjątkowo prosta, warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo.