Skip to content Skip to footer

Jak należy wiercić w betonie?

Beton należy obecnie do najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych. Jest również jednym z najbardziej wytrzymałych, przez co wykonanie w nim otworu jest dość dużym wyzwaniem. Dlatego do wiercenia w betonie niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, akcesoriów oraz wiedzy i umiejętności w kwestii przeprowadzania tego typu działań.

Niezbędny sprzęt

Wiercenie w betonie nie powinno być wykonywane przy pomocy tradycyjnej wiertarki. Może ona być przydatna wyłącznie w przypadku wiercenia w betonie komórkowym. W klasycznym murze będzie ona niestety nieskuteczna. O wiele lepiej sięgnąć po wiertarkę udarową, która jednak również nie jest doskonałym rozwiązaniem. Przy pracach bardziej wymagających nieoceniona może okazać się młotowiertarka. Urządzenie tego typu bardzo często wyposażone jest w udar mechaniczny lub pneumatyczny. W pierwszym przypadku konieczne jest umiejętne dociskanie wiertła do ściany przy użyciu siły. Natomiast druga opcja jest o wiele wygodniejsza, ponieważ siła nacisku generowana jest samoczynnie

Dodatkowe akcesoria

Podobnie jak np. w przypadku cięcia betonu, wiercenie w betonie nie byłoby możliwe bez umiejętnego doboru odpowiednich akcesoriów do obsługiwanego narzędzia. Dlatego do wiercenia w betonie koniecznie należy dobrać odpowiednie wiertła. Najlepiej korzystać z produktów przeznaczonych przede wszystkim do pracy na betonie, dzięki czemu będą one we właściwy sposób przystosowane i zabezpieczone. Wiercenie w betonie mniejszych otworów można wykonać przy pomocy tradycyjnych wierteł widłowych. Natomiast większe wiercenie w betonie lepiej przeprowadzać stosując wiertła posiadające ostrza po stronie zewnętrznej, czyli koronowe. Warto pamiętać także o dobraniu odpowiedniego rodzaju kołków. Do wiercenia w betonie najlepiej nadają się kołki rozprężne. Muszą one być również wzajemnie dopasowane do średnicy wierteł.

Wiercenie w betonie

Cięcie w betonie wymaga przygotowania miejsca pracy, podobnie jak wiercenie w nim otworów. Przed rozpoczęciem pracy należy zadbać o odpowiednią swobodę ruchów, sprawdzić działanie urządzenia oraz zbadać poprawność zamocowania wykorzystywanego do wiercenia w betonie wiertła. Po przyłożenia wiertła do powierzchni, można rozpocząć wiercenie w betonie. Prędkość obrotowa powinna być zależna od grubości i twardości materiału. Należy również pamiętać o głębokości. Na wiertło założyć można specjalny ogranicznik, który pozwoli na przerwanie pracy w momencie zaklinowania się wiertła w betonie. Podczas wiercenia w betonie warto zabezpieczyć oczy okularami ochronnymi. jak wiercić w betonie możesz dowiedzieć się na stronie http://wierceniebetonu.com/.