Skip to content Skip to footer

Podłogi z tradycją

Chociaż tradycyjnymi materiałami podłogowymi pozostają drewno oraz ceramika, można pokusić się o wykorzystanie alternatywy. Dobrym przykładem jest podłoga kauczukowa, która nie tylko dobrze wygląda, lecz ma także kilka niepodważalnych zalet.

Podłogi z tradycją

Kauczuk, jako materiał na podłogi nie jest tak popularny, jak klepki, deski, płytki bądź panele. Jednak z pewnością nie jest nowinką na rynkach zachodnioeuropejskich. Wykorzystuje się go szerzej w tym zastosowaniu już od lat 50-tych. Z tego naturalnego materiału tworzy się nie tylko podłogi, lecz także wykładziny kauczukowe, które mają szereg cech pozwalających na długie i satysfakcjonujące użytkowanie. Jednak długa tradycja nie wpłynęła na rozpowszechnienie tego typu podłóg. Warto jednak spojrzeć z bliska na rozwiązanie, jakim jest wykładzina kauczukowa.

Właściwości podłogi

Podłoga kauczukowa najczęściej jest wybierana do urządzania wnętrz komercyjnych oraz użytkowych z przeznaczeniem na biura lub placówki handlowe. Projektanci biur także znają i wykorzystują kauczuk, jako materiał na podłogę. Czasami podłogi kauczukowe są stosowane we wnętrzach mieszkalnych, szczególnie tych z zacięciem industrialnym bądź w loftach. Szczególną właściwością tego rozwiązania jest brak łączenia przy ścianie. Kauczuk można kłaść jednym ciągiem, zarówno na podłodze, jak i ścianie. Powstaje zatem jednolita powierzchnia, która z płaskiej, poziomej podłogi, naturalnie przechodzi w ułożenie pionowe, na ścianie do pewnej wysokości. To prosty środek, który uniemożliwia gromadzenie się zabrudzeń w tym newralgicznym często miejscu i eliminuje rozwój drobnoustrojów i grzybów.

Zalety materiału

Wykładzina kauczukowa jest zbudowana z naturalnych surowców, jakimi są oczywiście kauczuk oraz wypełniacze mineralne, które wraz z naturalnymi pigmentami tworzą jakościowe podłoże. Spacerując po tak skomponowanej podłodze kauczukowej, można być pewnym, że jest przyjazna środowisku i nie ma niszczącego wpływu na naszą planetę.Wykładziny kauczukowe mają zalety, które usprawiedliwiają ich cenę. Z pewnością jest to dźwiękoszczelność od 8 do 16 dB, lecz także antystatyczność i ogniotrwałość. Odporność na ścieranie oraz możliwość ciekawej aranżacji materiału stanowią kolejne zalety podłóg i wykładzin kauczukowych. Wydaje się pewne, że w nadchodzących latach zyskają na popularności.