Skip to content Skip to footer

Rodzaje manometrów – który wybrać?

Manometry do gazu to bardzo ważne i przydatne w codziennym życiu, urządzenia. Do czego one służą i dlaczego są tak istotne? Najprościej mówiąc, stosowane są do mierzenia ciśnienia gazu bądź wody. Jakie rodzaje manometrów (ciśnieniomierzy) można wyróżnić?

Rodzaje manometrów

Manometry do gazu dzieli się głównie ze względu na ich budowę. Pierwszym rodzajem będzie więc manometr puszkowy. Stosowany jest do pomiarów ciśnienia gazu o niewielkiej sile. Zbudowany jest z dwóch zwiniętych membran połączonych ze sobą na całej długości obwodu. Ciśnienie oddziałuje na siłę wewnętrzną, a formą wskaźnika jest powstały ruch. Jest to sprzęt nadający się jedynie do mierzenia niskiego ciśnienia, jest on mało odporny na działanie wysokiej mocy.
Innym rodzajem będzie manometr membranowy. Również składa się ze zwiniętych okrągłych membran. Zaciśnięte są one między krawędziami dwóch kołnierzy i poddawane ciśnieniu, które działa na jedną stronę przepony. Wtedy właśnie powstają na nich odkształcenia oznaczające pomiar ciśnienia. W przeciwieństwie do manometrów do gazu puszkowych świetnie nadadzą się one do pracy z dużym obciążeniem.
Ostatnim rodzajem ciśnieniomierza będzie manometr z rurką Bourdona. Rurka ta ma owalny przekrój, jednak pod wpływem ciśnienia napierającego na jej wnętrze robi się ona zaokrąglona. Na jej wygięcie ma wpływ naprężenie pierścienia. Natomiast końcówka rurki wykonuje ruch oddziałujący na wskazówkę. Wtedy bez problemu można na tarczy odczytać wartość ciśnienia. Ważne jest, by podkreślić, iż możemy nim mierzyć ciśnienie nie przekraczające 6 barów.

Podział ze względu na ciśnienie odniesienia oraz ciśnienie wskazywane

Innym podziałem manometrów jest ten ze względu na ciśnienie odniesienia, oraz ciśnienie wskazywane.
Będą to więc manometry względne. Określają wartość ciśnienia względem ciśnienia otoczenia. Są również manometry absolutne, wskazujące ciśnienie względem próżni, oraz manometry do gazu różnicowe. Określają one różnice ciśnień.

Podsumowując, wybierając odpowiedni manometr, warto wziąć pod uwagę zakres pomiaru. Mierzone ciśnienie nie powinno przekraczać 75% zakresu. Warto rozważyć użycie manometru glicerynowego, jeśli narażony on będzie na działanie drgań, które mogą zakłócić pomiar.