Skip to content Skip to footer

Skup i sprzedaż platyny – ile warta jest platyna?

Platyna nie jest tak powszechna w codziennym użytku jak złoto, ale jest również cennym jak ono materiałem. Obecnie wartość platyny jest zbliżona do wartości złota, ale bywało tak, że znacznie przewyższała ona wartością złoto. Na polskim rynku platyna jest powszechnie przyjmowana na skupach pod różną postacią. Jednym z głównych źródeł pozyskiwania platyny jest przemysł samochodowy, a konkretnie katalizatory. Dla skupów obrót platyną jest istotnym źródłem przychodów, a dla osób trudniących się sprzedażą jej wysoka cena to szansa na spory zarobek. Z racji tego, że surowców naturalnych, w tym metali szlachetnych, ubywa w środowisku naturalnym obrót wtórny jest istotnym źródłem jej pozyskiwania.

Platyna cennym surowcem dla przemysłu

Platyna jest nazywana białym złotem, ale nie znaczy to, że jest stosowana tylko w jubilerstwie jako zamiennik złota. Jako surowiec na biżuterię nie jest zbyt popularna głównie ze względu na wysoką cenę, ale również dlatego, że złoto jest dziś dostępne w wielu kolorach, w tym białym. Platyna jest za to bardzo popularna w przemyśle, a skup lub złom platyny jest tak powszechny ze względu na jej unikalne właściwości. Platyna nie wchodzi bowiem w reakcje z innymi metalami, jak również z gazami i kwasami. Stąd też jej zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu, gdzie służy do produkcji przedmiotów mających styczność z różnymi żrącymi i kwaśnymi substancjami. Jednym z najpowszechniejszych zastosowań platyny są katalizatory samochodowe i dlatego platyna na skup trafia tam właśnie w takiej formie.

Skąd pozyskiwana jest platyna na skup?

Poza siatkami katalitycznymi pochodzącym głównie właśnie z samochodowych katalizatorów, źródłem platyny jest wiele innych urządzeń przemysłowych. Skup platyny przyjmuje następujące postacie platynowych przedmiotów: druty platynowe, blaszki platynowe, elektrody platynowe czy inne przedmioty. Często platyna występuje z irydem. Oczywiście osoby, których zajęciem jest sprzedaż platyny mogą do skupu oddawać także platynową biżuterię.

Sprzedaż platyny źródłem zarobku dla sprzedających i kupujących

Cena platyny, jak i każdego innego surowca naturalnego, podlega okresowym wahaniom. Aktualnie cena platyny zbliżona jest do ceny złota i wynosi około 90 złotych za gram. Bywało jednak i tak, że platyna przewyższała pod względem wartości złoto nawet trzykrotnie. Wiele skupów platyny dopuszcza negocjację ceny w przypadku większych ilości tego surowca, jak również może odebrać go od sprzedającego. Skup platyny można spotkać w każdym większym mieście w Polsce, a coraz powszechniejsza jest działalność w sieci. Tam też można na bieżąco śledzić ceny.