Na rynku dział coraz więcej firm zajmujących się skupem i obrotem metalami. W większości są to najpopularniejsze metale zwykłe, metale kolorowe oraz metale szlachetne. Cena skupu jest zależna od wartości rynkowej poszczególnych metali, ale dysponując dużymi ilościami nawet najtańszego z nich można otrzymać spore pieniądze. Metale szlachetne są za to bardzo wartościowe, a ich ceny osiągają kwoty do kilkuset złotych za gram.
Coraz szerszy obrót metalami jako surowcami wtórnymi wynika z rosnącej ceny, a to z kolei wynik kurczących się zasobów rud metali w przyrodzie. Na cenę wpływa też potrzeba wydobywania ich z coraz trudniej dostępnych złóż. Dlatego właśnie przerabianie złomu metali już wcześniej będącego w użytku jest tak opłacalne. Jako że zasoby rud metali w przyrodzie są nieodnawialne, należy się spodziewać, że obrót złomem będzie jeszcze istotniejszym elementem w procesie produkcji dóbr z wykorzystaniem metali.
Skup metali szlachetnych – jakie ceny?
Metale szlachetne to, poza tzw. metalami ziem rzadkich, najrzadziej występujące metale w skorupie ziemskiej, dlatego są tak cenne. Do najpopularniejszych w obrocie złomem należą: złoto, srebro, platyna i pallad. Najmniej wartościowe jest srebro, którego, natomiast cena pozostałych trzech sięga nawet stu złotych za gram. źródłem tych metali jest nie tyle biżuteria, co części i podzespoły rozmaitych maszyn i urządzeń. Złom metalu takiego jak platyna czy pallad można znaleźć w częściach samochodowych oraz sprzęcie elektronicznym, jak również w sprzęcie precyzyjnym. Odzyskane przez skup metali szlachetnych z dużą dozą prawdopodobieństwa zostaną wykorzystane w większości do wykonania tych samych przedmiotów. Skupy metali szlachetnych można spotkać w większości dużych miast Polski. Coraz więcej skupów złomu metali działa w sieci i jest w stanie odebrać złom od klienta, gdy ten dysponuje większymi ilościami.
Metale kolorowe popularnym złomem na skupach
O wiele częściej w środowisku naturalnym występują rudy metali kolorowych, ale to właśnie one stanowią większość metalu, jaki znajduje się w obrocie wtórnym. Metale, które skupuje każdy skup metali to między innymi aluminium, miedź, cyna, cynk czy ołów. W skupach można również sprzedawać stopy tych metali, w tym brąz czy mosiądz. Ceny tych metali są znacznie niższe niż metali szlachetnych, ale zazwyczaj każdy dysponuje ich większymi ilościami. Do najcenniejszych metali kolorowych należy miedź i stopy z jej wykorzystaniem. Podobnie jak w przypadku metali szlachetnych, również złom metali szlachetnych będzie coraz częściej pozyskiwany z surowców wtórnych, gdyż z czasem będzie to tańsze i łatwiej dostępne źródło.
Więcej na stronie http://www.stellmet.pl/