Skip to content Skip to footer

Sprzątanie nie boli

Każdy ma w domu zakamarki, które zaniedbuje podczas sprzątania i miejsca, o których zapomina. Aby zarazki, wirusy i kurz nie miały szans, trzeba posprzątać dom gruntownie. Takie sprzątanie to nie tylko usunięcie widocznego gołym okiem bałaganu, ale i uporządkowanie wszystkiego, co jest niewidoczne.

Jeżeli nie wiadomo jak się do tego zabrać, warto poczytać blog o sprzątaniu.

Sposoby sprzątania

Sprzątanie jest dziś istotną częścią codziennego życia, zapewnia określony poziom higieny i porządku. Istnieją trzy różne sposoby sprzątania, które zależą od włożonego wysiłku. Pierwsze to sprzątanie wizualne czyli ogólne tworzenie porządku. Drugie to sprzątanie konserwacyjne – porządne cotygodniowe porządki oraz kolejne – czyszczenie podstawowe, które się powinno wykonywać raz lub dwa razy w roku. Obejmuje ono wszystkie bardziej złożone prace porządkowe.

Sprzątanie wizualne usuwa tylko rzeczywiście widoczny brud. Oznacza to, że obejmuje ono również typowe sprzątanie. Podczas sprzątania ludzie otwierają okna, opróżniają kosze na śmieci i usuwają najgorszy brud. W pokoju dziecięcym oznacza to również zebranie zabawek z podłogi, a w kuchni uporządkowanie bloku z nożami i pochowanie często używanych przyborów kuchennych, porozkładanych po całym pomieszczeniu.Sprzątanie konserwacyjne to typowe czynności, takie jak odkurzanie i mycie podłogi. Oznacza to, że osoba, która sprząta, wyciera wilgotnym mopem podłogę, czyści toaletę i usuwa śmieci, które nagromadziły się w domu. Celem tych wysiłków jest przywrócenie mieszkania do pożądanego lub wymaganego stanu. Przyczynia się również do dobrego samopoczucia.Sprzątanie podstawowe oznacza tak zwane porządki wiosenne. Odbywa się raz lub dwa razy w roku i obejmuje usuwanie głębszego brudu, na przykład mycie okien, odświeżanie kanapy w salonie, pozbycie się pajęczyn z sufitów.

Stosunek do sprzątania

Są ludzie, którzy lubią sprzątać i tacy, którzy zamiast sprzątać, woleliby zająć się czymś przyjemniejszym. To jest całkiem normalne, nie wszyscy lubią to samo. Jednak istnieją jeszcze dwa skrajnie różne typy ludzi. Są to maniacy sprzątania i skrajne brudasy.Maniacy sprzątania nie przestają sprzątać. Czyczą każde zabrudzenie, na widok małej plamy, wyciągają natychmiast sprzęt do szorowania, kilka razy dziennie wycierają kurze. Brud i bałagan nie mają z nimi szans.Brudasy, natomiast w ogóle nie sprzątają, nie przeszkadza im kilkuletni kurz, ani sterta naczyń w zlewie, mieszkanie może zarosnąć brudem, a oni tego nie spostrzegą.

Większość ludzi jednak spotyka się gdzieś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami.

Czy istnieje blog o sprzątaniu albo kurs, z którego można nauczyć się sprzątać?

Każdy, kto czuje się naprawdę bezradny, jeśli chodzi o temat sprzątania, może przeszukać internet i znaleźć blog o sprzątaniu, z którego wyniesie wiele cennych wskazówek i porad. Nauczy się kolejności i zasad, które ułatwią zaprowadzenie ładu