Skip to content Skip to footer

Tworzenie kosztorysu prac remontowych

Planowanie remontu to spore przedsięwzięcie, na które trzeba przeznaczyć naprawdę duże kwoty. Warto stworzyć wcześniej kosztorys prac remontowych, który będzie swoistym drogowskazem w procesie realizowania inwestycji. Jak się do tego zabrać? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek od profesjonalistów.

Kosztorys prac remontowych

Kosztorys prac remontowych to tylko i wyłącznie wstępny plan, dlatego warto być elastycznym i pamiętać o tym, że zakładane koszty zwyczajnie mogą się zwiększyć. To zupełnie normalne w dzisiejszych czasach, kiedy ceny materiałów wykończeniowych oraz robocizny tak szybko idą w górę. Kosztorys można przygotować samodzielnie lub powierzyć to wszystko specjaliście. Jeżeli wybiera się wykonawcę, który zajmie się remontem, warto wcześniej poprosić o kosztorys. To przynajmniej wstępnie pozwoli ocenić, jak dużo będzie kosztował cały remont. Współcześni wykonawcy często ociągają się z wykonaniem kosztorysu, ponieważ na rynku usług budowlanych i remontowych panuje naprawdę bardzo duże zapotrzebowanie na pracę. Zwyczajnie profesjonaliści często nie mają czasu na tworzenie kosztorysów dla nowych klientów.

Co wziąć pod uwagę podczas tworzenia kosztorysu?

Jakie elementy warto brać pod uwagę w czasie tworzenia kosztorysu? Koszty materiałów, które zostaną użyte, robociznę oraz ekstra kwotę, która może być potrzebna na różnego rodzaju nieplanowane wydatki. Jednym słowem bazową kwotę, która wychodzi po stworzeniu kosztorysu, tak naprawdę trzeba powiększyć o jakieś 20 lub 30%. Bardzo rzadko zdarza się bowiem, aby planowane koszty inwestycji nie zwiększyły się w czasie trwania remontu.