Skip to content Skip to footer

Bezpieczeństwo pracy w gastronomii – co warto wiedzieć na ten temat?

Gastronomia jest dość specyficzną branżą. Bardzo duże znaczenie odgrywa w niej bezpieczeństwo – zarówno pracowników, jak i przetwarzanej żywności. Dlatego też konieczne jest odpowiednie dbanie o czystość i higienę pracy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak zorganizować bezpieczną kuchnię

Przede wszystkim liczy się właściwa organizacja przestrzeni w kuchni. Warto pamiętać, że ustawiając odpowiednio meble, można bardzo sobie pomóc, a robiąc to niewłaściwie – zaszkodzić. Najlepiej jest wszystko ustawić tak, by umożliwiało to osiągnięcie jak największej ergonomii pracy, a poszczególne stanowiska możliwie ze sobą nie kolidowały.

Ważne jest stosowanie mebli wykonanych z właściwych materiałów. Najlepsza jest tu wysokie jakości stal kwasoodporna, która łatwo się czyści i dezynfekuje. Do jej czyszczenia może być stosowany Płyn do usuwania silnych zabrudzeń, co w żaden sposób nie powinno zaszkodzić, a na pewno pozwoli skutecznie wszystko wyczyścić.

Środki używane do sprzątania w kuchni

Do sprzątania w lokalach gastronomicznych powinno się używać specjalnie do tego celu dedykowanych środków. Tylko one mają odpowiednią zawartość substancji aktywnych, które sprawiają, że wszelkie zanieczyszczenia dają się usunąć bez wielkiego wysiłku.

W kuchni powinien znaleźć się komplet potrzebnych środków. Obok standardowych płynów czyszczących do różnych rodzajów powierzchni warto zapewnić również obecność płynu do usuwania silnych zabrudzeń, dzięki któremu nawet zaschnięte plamy z tłuszczu nie będą stanowiły problemu, a kuchnia pozostanie czysta w każdej sytuacji.

Praktyki i sposoby działania zwiększające bezpieczeństwo

Nawet najlepszy i najbardziej skuteczny płyn do usuwania silnych zabrudzeń nie pomoże, jeżeli pracownicy nie będą odpowiednio zaangażowani w utrzymanie czystości. Do tego są jednak niezbędne odpowiednie szkolenia.

Wiedza i właściwe podejście do higieny pozwalają utrzymywać na bieżąco, bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na sprzątanie. Dzięki temu praca jest o wiele bardziej efektywna i przynosi właścicielowi lokalu większe zyski.