Skip to content Skip to footer

Wybór dzwonka do drzwi wejściowych

Czy kupując mieszkanie na wielkim osiedlu mieszkaniowym z mnóstwem podobnych do siebie wysokich wieżowców lub równie identycznych bloków kilkupiętrowych zwraca się uwagę na dzwonek do drzwi? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Przeszukując oferty sprzedaży mieszkań, bierze się pod uwagę metraż, ilość i wielkość pokoi, okno w kuchni oraz łazience, piętro, rok budowy, lokalizację, odległość od sklepu, szkoły, przedszkola czy parku. Dopiero po zakupie można się przekonać, jaki dzwonek do drzwi zainstalowany był w mieszkaniu. Wówczas to niejednokrotnie staje się przed koniecznością zakupu nowego dzwonka, bo ten zastany zupełnie nie odpowiada potrzebom nowych mieszkańców.

Dzwonki do drzwi

Z szerokiej oferty gongów i alarmów wszelkiego typu można wybrać idealny dzwonek do mieszkania w bloku. Na początku warto zastanowić się, jak instalowany będzie sygnał dźwiękowy do naszych drzwi. Ofercie są dwa rodzaje dzwonków: dzwonki przewodowe, wymagające okablowania i podłączenia do prądu oraz dzwonki bezprzewodowe, korzystające z własnego źródła zasilania, czyli baterii lub akumulatorków. Dzwonki bezprzewodowe sprawdzają się w domkach jednorodzinnych i przy furtkach, natomiast w mieszkaniach instaluje się przede wszystkim dzwonki przewodowe.

Jaki dzwonek przewodowy wybrać?

Zaletą dzwonków przewodowych jest przede wszystkim brak konieczności wymiany baterii i spora bezawaryjność. Zazwyczaj raz zamontowany alarm będzie służył mieszkańcom przez wiele lat, chyba że wcześniej się znudzi i właściciel podejmie decyzję o jego wymianie na nowszy model z większą ilością funkcji. Wśród minusów znajdzie się potrzeba prowadzenia kabli czy instalacja jedynie w miejscach o odpowiedniej wilgotności i temperaturze. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę fakt, chodzi o drzwi wejściowe do mieszkania w bloku, gdzie kable zazwyczaj są już wyprowadzone i wystarczy jedynie dzwonek podłączyć, to nie trzeba się tymi minusami martwić. Wybierając dzwonek przewodowy należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji głośności, zasięg dźwięku, ilość dostępnych tonów lub sygnałów, dostępność funkcji wgrywania własnych melodii. Najprostsze modele zazwyczaj są dwutonowe i posiadają regulację głośności, te z najwyższej półki pozwolą na wgrywanie własnych plików mp3, będą podświetlane, ich konstrukcja będzie niezwykle trwała, a wzornictwo modne i zróżnicowane.