Skip to content Skip to footer

Wybór opału na zimę

Węgiel kamienny nadal jest podstawowym opałem w wielu domach. Coraz popularniejszy staje się również ekogroszek. Oba źródła ciepła zapewniają wysoki komfort cieplny przy niskiej cenie. Na ich wybór mają wpływ także wysokie ceny gazu ziemnego, oleju opałowego czy energii elektrycznej. Powoduje to dynamiczny rozwój rynku urządzeń grzewczych wykorzystujących węgiel hurt. Jednak węgiel węglowi nierówny i przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Niskie koszty ogrzewania.

Koszt ogrzewania zależy od typu i sprawności instalacji grzewczej, a także jakości paliwa. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju węgla dobrej jakości i nowoczesnego pieca węglowego zapewnia osiągnięcie wysokiej sprawności cieplnej. Automatyczne piece węglowe są w stanie osiągnąć sprawność spalania sięgającą 90%. Biorąc pod uwagę także niski koszt węgla w porównaniu do innych paliw, to ogrzewanie tym rodzajem opału jest ekonomiczne.

Nie każdy typ równie dobry.

Wartość energetyczna węgla jest zróżnicowana. Zależy od kopalni z której jest wydobywany, a także wielkości ziaren czyli sortymentu. Przy zastosowaniu węgla dobrego jakościowo możemy istotnie zmniejszyć koszty ogrzewania, a także ograniczyć emisję szkodliwych związków do atmosfery. Przy zakupie węgla typu ekogroszek nie należy jednak sugerować się wyłącznie nazwą, bowiem opał ten może znacząco się różnić parametrami i przed zakupem najlepiej jest je sprawdzić.

Ekogroszek czyli węgiel kamienny wielkości drobnych ziaren to opał o niskiej zawartości siarki i popiołu. Ekogroszek hurt produkowany jest z wyselekcjonowanych partii węgla, charakteryzujących się niewielką wilgotnością i ilością niepalnych substancji. Ze względu na niską zawartość siarki, zachodzi mniejsza emisja dwutlenku siarki do atmosfery. Mała ilość siarki ma dodatkowo mniejszy wpływ na powstawanie korozji elementów kotła i komina, zaś niewielka zawartość popiołu i wilgoci (poprzez odpowiednie zapakowanie w foliowe worki) zwiększa wydajność paliwa. Oznacza to, że mniejszą ilością opału jesteśmy w stanie dobrze ogrzać cały dom.

Ekogroszek hurt coraz droższy

Niestety ceny ekogroszku nieustannie rosną. Mają na to wpływ parametry jakimi charakteryzuje się ekogroszek, np. wartość opałowa i granulacja, a także inne czynniki, jak zmniejszające się zasoby węgla kamiennego, a także konieczność używania go wyłącznie w kotłach z podajnikiem paliwa. Na ceny ekogroszku ma również wpływ fakt, że jest on jedynym paliwem do kotłów retortowych, które wymagają paliwa wysokoenergetycznego o właściwym uziarnieniu i spiekalności.

Węgiel hurt także będzie drożeć, głównie ze względu na zmniejszające się jego zasoby.

Aby wybrać paliwo odpowiedniej jakości, najlepiej kupować je w autoryzowanych sieciach. Jedynie opał dobrany odpowiednio do rodzaju pieca, o dobrej jakości zapewni ekonomiczne i efektywne ogrzanie domu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.alpari.com.pl/hurt