Skip to content Skip to footer

Frezy trzpieniowe do drewna – kompendium wiedzy

W dzisiejszych czasach oryginalne frezy trzpieniowe do drewna wykorzystywane są nie tylko do zaokrąglania i fazowania, ale również do profilowania i ukosowania poszczególnych krawędzi.

Frezowanie dekoracyjne

Bardzo wielu stolarzy wykorzystuje frezy trzpieniowe przede wszystkim przy frezowaniu dekoracyjnym. To właśnie dzięki nim można wykonać specjalne wcięcia do połączeń wpustowych albo wyfrezować ozdobny rowek. Korzystając ze specjalnych szablonów bez żadnego większego problemu można także wyciąć dowolny kształt. Jeżeli chodzi o drewno, to możliwości ich obróbki jest naprawdę bardzo wiele i ograniczone są one jedynie wyobraźnią oraz umiejętnościami stolarza.

Oryginalne frezy trzpieniowe do drewna mogą być wykorzystywane nie tylko do końcowej, ale również i do wstępnej obróbki różnorodnych materiałów drewnianych lub drewnopochodnych. Frezy trzpieniowe to najprostszy sposób, aby przygotować otwory pod kołki albo solidne wypusty pod zawiasy.

Dlaczego warto postawić na frezy trzpieniowe do drewna?

Profesjonalne frezy trzpieniowe to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą znacząco zwiększyć wartość drewnianych mebli. Jeżeli chodzi o kompleksowe formatowanie, profilowanie i żłobkowanie drewna, to frezy trzpieniowe w tym konkretnym przypadku nie mają sobie równych.

Olbrzymią zaletą frezów trzpieniowych jest to, że mogą one sprawnie pracować nawet w bardzo trudnych warunkach. Doświadczeni stolarze dzięki frezom trzpieniowym mogą w drewnie stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, których nie mogą wykonać nawet najlepsze maszyny.

Jakie frezy wybrać

Kluczową kwestią w wyborze frezów trzpieniowych jest oczywiście dobór odpowiedniego materiału z którego wykonany jest frez względem obrabianego rodzaju drewna. Dobrze dobrany frez trzpieniowy nie tylko znacząco ułatwi pracę, ale co najważniejsze spowolni się także jego zużycie.

Warto wspomnieć także i o tym, że frezy trzpieniowe różnią się od frezów nasadzanych sposobem mocowania na frezarce. Frezy trzpieniowe jak powszechnie wiadomo zamiast otworu posiadają specjalny trzpień, który należy zamocować na maszynie.

Przy zakupie nowych frezów warto zwrócić uwagę także na ich kształt, średnicę oraz wysokość roboczą, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważna rolę. Drewno jak powszechnie wiadomo może mieć różną twardość, dlatego też warto dopasować odpowiednie jakościowo frezy, dzięki którym praca stanie się czystą przyjemnością.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Frezwid