Skip to content Skip to footer

Zalety korzystania z paneli PV

Wśród różnych rozwiązań, jakie można zastosować w obecnych czasach w gospodarstwach domowych z całą pewnością są panele fotowoltaiczne. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego rodzaju instalacji, a także poznać zalety korzystania z niej.

Niezawodność

Wśród głównych zalet wykorzystywania paneli fotowoltaicznych można przede wszystkim wymienić niezawodność takiego rozwiązania. Dlatego coraz więcej osób się na nie decyduje. Standardowa gwarancja na panele tego rodzaju wynosi dwadzieścia pięć lat. Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że ich żywotność jest dużo wyższa. Może sięgać nawet do czterdziestu pięciu lat, co jest fantastycznym rozwiązaniem. Dzięki temu panele PV z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane przez wiele długich lat.

Niski hałas

Panele PV to rozwiązanie, które jest stosunkowo ciche i nie generuje zbyt dużej ilości hałasu. Dlatego taki system z powodzeniem sprawdzi się na terenach, które mają stosunkowo gęstą zabudowę. Panele to rozwiązanie, które nie powinno przeszkadzać mieszkańcom w żaden sposób. W instalacji jedynie parownik może generować pewien dźwięk, jednak jest on porównywalny do szeptu. Wynosi około dwadzieścia pięć decybeli, co nie jest wysokim wynikiem.

Nadwyżki prądu

W przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej produkowany jest prąd na potrzeby danego gospodarstwa domowego. Jest to rozwiązanie całoroczne, jednak ilość prądu w dużej mierze zależna jest od sezonu. Dlatego podczas użytkowania instalacji fotowoltaicznej mogą pojawiać się nadwyżki prądu, które mogą być przekazywane do zewnętrznej sieci energetycznej. Dzięki temu będzie możliwe ich wykorzystanie w czasie, gdy produkowana będzie mniejsza ilość prądu.

Ulga podatkowa

Po zamontowaniu instalacji z panelami fotowoltaicznymi możliwe jest skorzystanie z ulgi podatkowej, która nazywana jest ulgą termomodernizacyjną. W przypadku skorzystania z tego rodzaju ulgi możliwe jest odliczenie paneli fotowoltaicznych w dość wysokiej kwocie. Obecnie jest to ponad szesnaście tysięcy, jeśli taka lub większa kwota została wydatkowana na zakup oraz montaż instalacji z panelami fotowoltaicznymi. Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem, ponieważ będzie ono bardzo korzystne dla wielu gospodarstw domowych, które zużywają spore ilości energii elektrycznej na co dzień.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.